Nie każdy może uniknąć zapłacenia podatku od spadku po zmarłym rodzicu. Wzrost wartości nieruchomości powiększy zobowiązanie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Niektóre osoby zgłaszające w urzędzie skarbowym zakończenie postępowania spadkowego po najbliższej osobie spotyka niemiła niespodzianka. Chodzi o powstanie obowiązku podatkowego, który wydaje się być sprzeczny z obowiązującym prawem. Absurd? Niestety nie.

Spis treści

Problem może dotyczyć sporej grupy osób, które w ostatnich latach postanowiły, bądź noszą się z zamiarem uregulowania spraw majątkowych po zmarłych rodzicach, dzieciach czy małżonkach, a wcześniej z różnych powodów latami zwlekały. Sprawa jest poważna, ponieważ urząd obliczy należny podatek od spadku, biorąc pod uwagę nie datę śmierci zmarłego, a dzień uprawomocnienia się wyroku sądu.

- To może mieć kolosalne znaczenie w przypadku dziedziczenia mieszkań czy domów, których wartość w ostatnich latach mocno wzrosła - ostrzega Artur Adamski, doradca ds. nieruchomości.

Kto może się obawiać

Osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie postępowania spadkowego powinny zapoznać się z przepisami prawa obowiązującymi nie tyle obecnie, co w dniu śmierci rodzica czy małżonka, bo to one są właściwe do rozstrzygnięcia takiej sprawy. Zwolnienie od podatku w związku z nabyciem własności rzeczy lub praw majątkowych przez najbliższych spadkodawcy tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę w drodze m. in. dziedziczenia przewidziane w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadziła bowiem dopiero nowelizacja dokonana ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy te weszły w życie w dniu 1 stycznia 2007 r. Niestety na ulgę nie mogą liczyć nawet ci, którzy stracili kogoś bliskiego w okresie od daty uchwalenia nowego prawa do jego wejścia w życie.

Gdy ktoś zmarł wcześniej

- Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w ustawie nowelizującej (art. 3 ust.1 tej ustawy) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy - wyjaśnia adwokat Marek Bednarczyk z Kancelarii Adwokackiej Bednarczyk i Sokołowski sp.j.

- Oznacza to, że jeżeli nabycie spadku nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r. to do tego nabycia stosuje przepisy ustawy od podatku od spadków i darowizn w brzmieniu sprzed nowelizacji. Natomiast w myśl polskiego prawa spadkowego nabycie spadku następuje z chwilą otwarcia spadku (art. 925 KC). Spadek zaś otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924KC). Reasumując, jeżeli zatem śmierć spadkodawcy i tym samym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez spadkobiercę miały miejsce przed wejściem w życie nowych przepisów, tj. przed 1 stycznia 2007 r., należy sytuację spadkobiercy rozpatrywać z uwzględnieniem przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2007 r. - dodaje ekspert.

Prawo nie działa wstecz, ale...

Niektórym osobom może się jednak wydawać, że w takim przypadku, gdy postępowanie spadkowe kończy się w nowym porządku prawnym, a śmierć nastąpiła w czasie obowiązywania wcześniejszych regulacji, powinna zostać zastosowana zasada Lex retro non agit (z łac. prawo nie działa wstecz) – paremia prawnicza określająca zakaz retroaktywności prawa. Tym bardziej, że nowe przepisy są znacznie korzystniejsze dla spadkobierców od tych obowiązujących przed 1 stycznia 2007 roku. Niestety.

- Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiewa orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego - mówi mecenas Bednarczyk. - W wyroku z dnia 23 maja 2014 r. (II FSK 1348/12) NSA wyjaśnił, że ze zwolnienia wprowadzonego w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - podatnicy mogą korzystać od dnia 1 stycznia 2007 r. Moment zatem nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych należy ustalać w oparciu o regulacje wynikające z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Przy nabyciu w drodze dziedziczenia decydujące znaczenie będzie mieć data śmierci spadkodawcy - podkreśla adwokat.

Gdy wartość nieruchomości wzrosła

Na spadkobierców czeka jeszcze jedna niemiła niespodzianka. Chodzi o datę powstania obowiązku podatkowego. I tu zaczynają się prawdziwe ludzkie dramaty. Pani Elżbieta (imię zostało zmienione na prośbę czytelniczki) w chwili śmierci ojca w 1997 r. była niepełnoletnia. Z uwagi na to, że z matką i z resztą rodzeństwa dalej zamieszkiwały wspólną nieruchomość uznały, że nie warto przeprowadzać postępowania spadkowego. Tym zajęła się ona sama dopiero po śmierci drugiego z rodziców. Jakie było jej zdziwienie, gdy okazało się, że nie tylko będzie musiała zapłacić podatek, ale jeszcze obliczany on będzie na podstawie wartości nieruchomości, nie z chwili śmierci ojca, która wynosiła 300 tys. zł, ale według cen rynkowych z 2022 r. tj. ponad 1.5 mln zł, bo wówczas uprawomocniło się orzeczenie sądu dotyczące nabycia przez nią spadku. Dlaczego tak się dzieje?

- Bez znaczenia dla stosowania zwolnienia z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - czy to w wersji obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 r., czy też znowelizowanej - pozostaje data powstania obowiązku podatkowego, w tym także wynikająca z art. 6 ust. 4 wskazanej ustawy (tj uprawomocnienie się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) - mówi mecenas Bednarczyk. - Odnosząc się natomiast do chwili, według której ustala się wysokość podstawy opodatkowania, to wynika ona wprost z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który stanowi, że podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych, po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego - dodaje adwokat.

Jak obniżyć wysokość podatku

Zarówno w starym jak i nowym porządku prawnym fiskus oblicza zatem wysokość podatku na dzień uprawomocnienia się postanowienia sądu. Często w przypadku oszacowania wartości nieruchomości wiąże się to z powstaniem wyższego zobowiązania podatkowego. Rzadko bowiem zdarza się, że wartość gruntów, domu czy mieszkania spada.

Artur Adamski, doradca nieruchomości zaleca jednak spokój.

- Po pierwsze, wyliczając zobowiązanie, urząd bierze pod uwagę prawdziwą cenę tj. transakcyjną, czyli zbliżoną do kupowanych/sprzedawanych, podobnych nieruchomości, a nie ofertową, która niekiedy jest przeszacowana. Podatnik może też starać się udowodnić, że wzrost ceny nieruchomości wynika m.in. z poniesionych przez niego nakładów. Wówczas urząd będzie mógł obniżyć wysokość podatku, odliczając poniesione nakłady. Dlatego warto trzymać wszystkie rachunki związane z remontem.

A co w sytuacji, gdy rachunki wylądowały w koszu? Jak udało się nam dowiedzieć, w takiej sytuacji warto złożyć wniosek do skarbówki o możliwość przedstawienia dokumentacji zdjęciowej stanowiącej dowód pośredni na poniesione nakłady, wraz z oświadczeniem o gotowości zeznań świadków w tym zakresie, jeśli tacy istnieją.

Iskierka nadziei na mniejszy podatek

Na koniec dobra wiadomość: jeśli podatek od spadku dotyczy nieruchomości, która jest jedynym miejscem zamieszkania podatnika, i oświadczy on na piśmie, że nie zamierza pozbywać się jej przez kolejnych pięć lat to urząd skarbowy może zastosować zerową stawkę wspomnianego podatku i tym samym odstąpić od jego pobrania. W gorszej sytuacji są osoby zamieszkujące gdzie indziej i posiadające także drugą nieruchomość. Wówczas mogą jedynie wnioskować o zmniejszenie obowiązku podatkowego poprzez przedstawienie wspomnianej dokumentacji poświadczającej poniesione nakłady na nieruchomość. Jest też szansa, że urząd przychyli się wniosku o rozłożenie zobowiązania podatkowego na raty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu