Spis treści
- Trzeba na nowo określić współpracę państwa, instytucji biznesowych, oraz firm: dużych, średnich i małych.
- Drugim ważnym warunkiem rozwoju jest odpowiednie rozeznanie wewnętrznego potencjału i komunikowanie tego, co dzieje się w gospodarce.
- Kolejną kluczową dla gospodarki kwestią, według naszego rozmówcy, jest umiejętne wykorzystanie „local contentu”.
Trzeba na nowo określić współpracę państwa, instytucji biznesowych, oraz firm: dużych, średnich i małych.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Michał Dąbrowski, wymienia najważniejsze czynniki wpływające na rozwój polskiej gospodarki.

– Nie każdy musi być światowym potentatem, by mówić o sukcesie w biznesie. Rolą dużych firm jest otwieranie rynków, ponoszenie ryzyka wejścia i dopraszanie to tego łańcucha kooperujących średnich, małych i mikro – mówi Michał Dąbrowski.
Drugim ważnym warunkiem rozwoju jest odpowiednie rozeznanie wewnętrznego potencjału i komunikowanie tego, co dzieje się w gospodarce.
– Polskę możemy podzielić na kilka stref: północ to gigantyczny obszar energetyki odnawialnej. Środek kraju to infrastruktura stref ekonomicznych gotowych na nowoczesne technologie, centra: badawcze, big data i obrachunkowe. Południe to transport kolejowy na Ukrainę, gigantyczne obszary pod odnawialne źródła energii i samowystarczalne parki technologiczne. Wszędzie inwestycje na kilkadziesiąt miliardów złotych i potencjał dla każdego, kto chce dostarczać produkty czy usługi – podkreśla prezes ARP.
Kolejną kluczową dla gospodarki kwestią, według naszego rozmówcy, jest umiejętne wykorzystanie „local contentu”.
– Towary, usługi i miejsca pracy tworzone lokalnie są podstawą łańcucha dostaw. Dziś nie chcemy naszej konkurencyjności budować na najniższej cenie, ale na technologii. Polscy przedsiębiorcy, młodzi ludzie potrafią realizować projekty wykorzystywane przez najlepsze światowe marki. Musimy stworzyć taki model gospodarki, w którym będą mieli szanse rozwoju w swoim kraju – zaznacza Michał Dąbrowski.
W rozmowie ze Strefą Biznesu prezes ARP stwierdza także że:
- Uda się zapewnić stałą i niską cenę energii dla biznesu
- Małe firmy mogą się automatyzować
- Można ograniczyć regulacje, które przeszkadzają biznesowi
- MŚP wcale nie muszą konkurować na globalnym rynku
- Polskim firmom nie zabraknie rąk do prac
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.