- Jeżeli przedsiębiorca nie zdążył do 19 maja uzupełnić numeru PESEL w CEIDG i został wykreślony z rejestru, to ma dwie możliwości naprawy tej sytuacji – przywrócenia firmy do rejestru.
Przedsiębiorca będzie mógł:
- dokonać nowego wpisu w CEIDG wskazując faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, może to być także data wsteczna.
- napisać do ministerstwa przedsiębiorczości pismo z prośbą o przywrócenie wpisu; pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii na adres [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.
Przy dokonaniu nowego wpisu z wsteczną datą nie ma pewności, że będzie można dodać datę z lat 90., jeżeli nasza firma ma tak długą historię, bo ta opcja dopiero co pojawiła się w CEIDG, dlatego pewnie lepiej przy długim stażu złożyć pismo w Ministerstwie.
Wykreślenie z rejestru, sprawia, że w teorii firma nie istnieje do momentu jej przywrócenia, więc teoretycznie nie można wystawiać faktur, podpisywać nowych umów. Jeżeli chodzi o już zawarte umowy handlowe, czy kredytowe to o ile przywrócimy firmę, nie powinno być z nimi problemu. Jeżeli jednak jej nie przywrócimy to umowy handlowe stracą ważność, ale kredyty będziemy dalej spłacać, tylko jako osoba fizyczna. Problem może być tylko z limitami w rachunku: one mogą zostać wypowiedziane i postawione w stan wymagalności.
Co nie jest zabronione, to jest dozwolone- Morawiecki proponuje Konstytucję dla Biznesu (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):
