Nie widać końca problemów chińskiej gospodarki. Czy pomoże brytyjska kanclerz i nowy program?

Eryk Kołodziejek
Chiński rząd podjął decyzję o rozszerzeniu listy produktów, które można wymienić w ramach programu wspieranego przez państwo.
Chiński rząd podjął decyzję o rozszerzeniu listy produktów, które można wymienić w ramach programu wspieranego przez państwo. FOTO Government ZA PUBLIC DOMAIN
Chińska gospodarka boryka się z masą problemów, które ciągną się jeszcze od czasów pandemii. W celu pomocy dla gospodarstw domowych, Chiny zdecydowały się rozszerzyć listę produktów objętych programem wymiany. Państwo ma również odwiedzić Kanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii, Rachel Reeves .

Spis treści

Kanclerz Reeves udaje się do Chin

Kanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii (WB), Rachel Reeves chce wznowić coroczny dialog gospodarczy z Chinami, który nie odbył się od czasu pandemii. Podobnie jak w przypadku Chin, gospodarka Wielkiej Brytanii nie radzi sobie najlepiej. W czwartek funt spadł do najniższego poziomu od ponad roku, odwrotnie do wysokości pożyczek rządowych, które są aktualnie na najwyższym poziomie od lat.

Podczas trzydniowej wizyty Reeves spotka się w Pekinie z wicepremierem Chin He Lifengiem, a następnie poleci do Szanghaju, aby porozmawiać z brytyjskimi firmami działającymi w Chinach. Ponowne zacieśnienie współpracy może okazać się ratunkiem zarówno dla brytyjskiej, jak i chińskiej gospodarki.

Program który ma ożywić chińską konsumpcję

Chiński rząd podjął decyzję o rozszerzeniu listy produktów, które można wymienić w ramach programu wspieranego przez państwo. Do tej pory program obejmował takie urządzenia jak telewizory, telefony, tablety, inteligentne zegarki oraz pojazdy elektryczne i hybrydowe. Teraz do tej listy dołączają artykuły gospodarstwa domowego, takie jak kuchenki mikrofalowe, zmywarki do naczyń, urządzenia do gotowania ryżu i oczyszczacze wody.

Rozszerzenie programu ma na celu zwiększenie popytu na rynku wewnętrznym, który zmaga się z trudnościami. Władze liczą, że dzięki temu więcej konsumentów zdecyduje się na zakup nowych produktów, co przyczyni się do ożywienia gospodarki. Program ma również na celu wsparcie producentów tych urządzeń, którzy mogą liczyć na wzrost sprzedaży.

Wprowadzenie nowych produktów do programu wymiany jest częścią szerszej strategii mającej na celu stymulowanie konsumpcji i przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu. Władze chińskie mają nadzieję, że takie działania przyczynią się do poprawy sytuacji ekonomicznej kraju.

Problemy chińskiej gospodarki są zbyt poważne, żeby wystarczył sam program wymiany

Chińska gospodarka, druga co do wielkości na świecie, stoi w obliczu wielu wyzwań. Większość z nich spowodowane jest pęknięciem bańki na rynku nieruchomości. Gospodarstwa domowe masowo inwestowały w nieruchomości, co doprowadziło do skurczenia się sektora łącznie o około 20 procent, na przestrzeni lat 2022-2023. Na problem próbowali odpowiedzieć zagraniczni inwestorzy, jednak polityka bezpiecznego rozwoju, czyli wypieranie ich działań przez chiński rząd, tylko pogłębiły problemy gospodarcze.

Według głównego organu planowania gospodarczego Chin, programy wymiany produktów uruchomione w marcu, już przyniosły „widoczne efekty”. Ministerstwo Handlu podkreśla, wprowadzone zmiany przyczyniły się do wzrostu sprzedaży towarów, takich jak sprzęt AGD i samochody. Nie wszyscy ekonomiści są przekonani o skuteczności tych działań. Niektórzy eksperci twierdzą, że programy te mogą nie wystarczyć, aby znacząco zwiększyć popyt konsumencki. Dan Wang, ekonomista z Chin, zauważa: „ten środek jest daleki od wystarczającego, aby pobudzić konsumpcję”.

Wątpliwości ekonomistów

Pomimo pozytywnych sygnałów płynących z rynku, niektórzy ekonomiści wyrażają sceptycyzm co do długoterminowej skuteczności programów wymiany. Harry Murphy Cruise z Moody’s Analytics podkreśla, że choć programy te wsparły sprzedaż niektórych produktów, nie doprowadziły do ogólnego wzrostu wydatków konsumpcyjnych.

Chińskie władze w ostatnich miesiącach wprowadzały różne środki mające na celu wsparcie krajowej gospodarki. Eksporterzy muszą stawiać czoła rosnącym wyzwaniom, co dodatkowo komplikuje sytuację ekonomiczną kraju. W grudniu, podczas kluczowego spotkania przywódców, podkreślono potrzebę „energicznych” działań na rzecz zwiększenia wydatków konsumpcyjnych.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na chińską gospodarkę jest polityka zagraniczna, w tym groźby prezydenta-elekta Donalda Trumpa dotyczące nałożenia wysokich ceł na produkty wyprodukowane w Chinach. W obliczu tych wyzwań, Chiny planują ogłosić w przyszłym tygodniu swoje prognozy wzrostu gospodarczego na 2024 rok, który według Pekinu ma wynieść około 5%

Źródła: BBC, Foreign Policy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu