Spis treści
Na cały 2024 rok wyznaczono zaledwie siedem niedziel handlowych. Przepisy w tej sprawie weszły w życie kilka lat temu i co roku kalendarz niedziel handlowych jest stopniowo skracany.
Niedziele handlowe 2024. W te niedziele sklepy będą otwarte
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Według przepisów, do końca roku będą jeszcze tylko trzy niedziele handlowe. Najbliższa przypada 25 sierpnia. A następna okazja do niedzielnego handlu wypada dopiero w grudniu, przed Bożym Narodzeniem (15 i 22 grudnia 2024 r.). Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe. Do końca roku będą to jeszcze 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości, 25-26 grudnia - Boże Narodzenie. Ważną informacją dla przedsiębiorców jest to, że złamanie zakazu handlu zagrożone jest karą od 1000 do 100 tys. złotych. A w przypadku uporczywego naruszania przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.
Zakaz handlu w niedziele. Gdzie nie obowiązuje?
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zawiera katalog miejsc, w których nie obowiązuje niedzielny zakaz handlu. Zakupy tego dnia zrobimy m.in. na stacjach paliw, kwiaciarniach, aptekach, lecznicach dla zwierząt, placówkach pocztowych, strefach wolnocłowych, restauracjach, piekarniach, zakładach pogrzebowych, w sklepach hotelowych.
Obecnie toczy się dyskusja w sprawie niedziel handlowych. Politycy, związkowcy i organizacje przedsiębiorców przedstawiają propozycje dotyczące zmian przepisów.
Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja przepisów. Co ma się zmienić?
Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Polacy mogliby robić zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Zniknęłaby obowiązująca w tym roku reguła, która pozwala na handel w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Projekt zakłada, że za pracę w niedzielę przysługiwałoby 200 proc. wynagrodzenia, a także wolny inny dzień w ciągu sześciu dni przed lub po niedzieli pracującej (ta zasada ma nie dotyczyć pracowników stacji paliw). Pracownicy mieliby też prawo do co najmniej 2 wolnych niedziel w miesiącu. Zakaz handlu – według projektu ustawy - nie obowiązywałby w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia. Jeżeli jednak niedziela wypadłaby w Wigilię, będzie ona wolna od pracy (w czasie wielkanocnym handlować będzie można w niedzielę poprzedzającym święto). Projekt nowelizacji w czerwcu został przekazany do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Inny pomysł na handlowe niedziele ma Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Organizacja jest za tym, aby przywrócenie niedzielnego handlu wiązało się z ograniczeniem godzin otwarcia placówek w ten dzień.
Propozycja przywrócenia handlu w niedziele – po tak wielu latach zakazu – wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania. Czas pracy w niedzielę powinien być krótszy w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów" - można przeczytać w komunikacie związku.
Według ZPPHiU, krótszy czas funkcjonowania obiektów handlowych umożliwi ograniczenie czasu świadczenia usług wychodzących w skład kosztów wspólnych - takich, jak ochrona czy sprzątanie centrów handlowych. Poza tym, jak twierdzi organizacja, jest prawdopodobne, że klienci będą korzystać z możliwości zrobienia zakupów w niedzielę jednak w mniejszym stopniu.
Związkowcy: nie zmieniajmy zakazu handlu w niedziele
Propozycja zmian w zakazie handlu w niedzielę nie podoba związkowcom. Związkowcy tłumaczą, że warunki pracy w handlu pogarszają się, bo personel jest obciążany dodatkowymi zadaniami. Uważają, że w wielu dużych sklepach załogi są za małe, bo brakuje chętnych do pracy w handlu.
Każda niedziela powinna być dla pracownika handlu wolna, tak jest między innymi w Niemczech. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było cywilizacyjnym krokiem naprzód dla milionów Polek i Polaków (...) - piszą związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji OPZZ Konfederacja Pracy, działającej w spółce Kaufland Polska.
Do propozycji zmian negatywnie podchodzi też Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”
Przypomnijmy. Zakaz handlu w niedzielę wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawą z marca 2018 roku tak, by liczba handlowych niedziel stopniowo malała. Pierwotnie zakaz nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. W styczniu 2019 r. niezbędne zakupy kupowaliśmy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast od 2020 r. niedziele handlowe obowiązywały tylko siedem razy w roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
