Niektórzy przedsiębiorcy będą musieli nauczyć się prowadzić księgowość po nowemu. Koniec z unikaniem cyfryzacji

Jerzy Mosoń
W ten sposób –  z ołówkiem i kartką nie będzie można już niedługo prowadzić ksiąg rachunkowych firmy płacącej CIT. Kogo nowy obowiązek cyfryzacji procesów księgowych będzie dotyczył w pierwszej kolejności?
W ten sposób –  z ołówkiem i kartką nie będzie można już niedługo prowadzić ksiąg rachunkowych firmy płacącej CIT. Kogo nowy obowiązek cyfryzacji procesów księgowych będzie dotyczył w pierwszej kolejności? 123rf.com/profile_chrupka
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, już od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy o CIT, które nakładają nowe obowiązki na niektóre podmioty, w tym spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych. To jednak nie wszystko.

Spis treści

Od kiedy firmy będą musiały prowadzić księgowość po nowemu? Czy obowiązek będzie rozłożony w czasie? Jeśli tak, to w jaki sposób? Oto garść informacji, prosto z ministerstwa.

Ustandaryzowane pliki księgowe trafią do naczelnika skarbówki

Firmy prowadzące księgi rachunkowe, obowiązkowo, przy użyciu programów komputerowych, będą musiały przekazywać je do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie plików elektronicznych. Ważne jednak, by pliki te były również zgodne z określoną strukturą logiczną. Jak dużo czasu jest na przygotowanie się?

Księgowość po nowemu należy zacząć prowadzić od stycznia 2025 roku

Realizacja nowego obowiązku przez poszczególne grupy podatników została rozłożona w czasie. Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r. tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok. Firmy będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. były w stanie wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej. Warto podkreślić, że powstało także dodatkowe rozporządzenie określające zakres nowych danych, które będą musiały być wykazywane w prowadzonych księgach.

Jakie dodatkowe dane trzeba będzie przygotować dla skarbówki po 31 grudnia 2024 roku?

  • podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi –  roku obrotowym) przekroczyła 50 milionów euro,
  • podatkowe grupy kapitałowe.

Wspomniane wyżej grupy podatników od początku 2025 r. będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Już jednak od 1 stycznia 2026 r. firmy objęte nowym obowiązkiem będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e–Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.

W kolejnych latach obowiązkiem zostaną objęte kolejne grupy podmiotów, tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po:

  • 31 grudnia 2025 r. – inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT,
  • 31 grudnia 2026 r. - pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.

Powyższe grupy podatników będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych odpowiednio od 1 stycznia 2026 r. i 1 stycznia 2027 r.

Te rozwiązania mają uprościć realizacje obowiązków dotyczących prowadzenia ksiąg

Według resortu finansów, w rozporządzeniu znalazły się też rozwiązania sugerowane przez podatników, a mające uprościć realizację obowiązków w zakresie prowadzonych ksiąg.

Wśród nich znalazło się wyłącznie z obowiązku przekazywania numeru NIP dla poszczególnych zdarzeń w przypadku wskazanych w rozporządzeniu podatników, m.in. banków czy przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Będzie się to odnosić do określonych czynności wskazanych w przepisach, które wynikają z podstawowej działalności tych podmiotów. Zakres dodatkowych danych nie obejmie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji przed dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem daty ich wykreślenia z ewidencji.

Jak przypomina MF, aktualnie opublikowane struktury logiczne ksiąg rachunkowych oparte są na obowiązujących od 2018 r. strukturach JPK_KR na żądanie i uwzględniają postulaty zgłoszone podczas konsultacji, m.in.: .

  • podzielenie struktury logicznej na dwie odrębne (struktura – księga rachunkowa (JPK_KR_PD) i struktura – ewidencja środków trwałych i WNiP),
  • wdrożenie funkcjonalności pozwalającej na podzielenie przez podatnika generowanej struktury logicznej JPK_KR_PD na okresy miesięczne/kwartalne/półroczne, co jest szczególnie istotne przy plikach o dużej objętości,
  • przeniesienie znaczników identyfikujących z poziomu dokumentu na poziom konta ksiąg rachunkowych.

Resort podkreśla także, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz ich przesyłania w ustrukturyzowanej formie do naczelnika urzędu skarbowego nie wpływa na obowiązujący sposób składania zeznań i deklaracji CIT.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu