Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi bardzo wnikliwą kontrolę wszystkich przypadków wypłaty zasiłków chorobowych. Szczególną grupą, na którą uwagę zwracają kontrolerzy są osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tylko w I kwartale 2019 r. ZUS wydał ok. 10 tys. decyzji cofających zasiłek chorobowy w odniesieniu do osób korzystających ze zwolnień lekarskich oraz pobierających zasiłek chorobowy.
Jak wylicza „Rzeczpospolita”, która dokonała analizy tego zjawiska, przedsiębiorcy musieli zwrócić ok. 10 mln zł. Podobne liczby zanotował ZUS w całym ubiegłym roku. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż cyfrowa aplikacja ułatwiająca kontrolę zwolnień lekarskich działa od sierpnia 2019 r.
W ocenie ZUS wiele osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe by nadużywać zasiłków chorobowych.
Zgodnie z prawem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą płacą z tego tytułu obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Dodatkowo, jako dobrowolne opłacać mogą też składki na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli przedsiębiorca składek ZUS nie płaci, w przypadku choroby czy innej niezdolności do zarobkowania związanej ze stanem zdrowia (np. wypadek) nie otrzymuje z ZUS zasiłku. Natomiast opłacanie dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe gwarantuje wypłatę zasiłków chorobowych.
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i zasiłki chorobowe
Stosowana od sierpnia 2018 r. specjalna aplikacja umożliwia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych bardzo drobiazgową kontrolę zasiłków chorobowych. ZUS zadbał o takie narzędzie dlatego, że w skali roku wypłaca w postaci zasiłków chorobowych kwoty rzędu 10-12 mld zł. Zachodziło poważne podejrzenie, że w wielu przypadkach były to pieniądze wyłudzane przez nierzetelnych ubezpieczonych – zarówno pracowników jak i właśnie przedsiębiorców, z których wielu – w ocenie ZUS – opłaca składkę chorobową w intencji wykorzystywania instytucji zasiłku chorobowego.
Kontrola zwolnień lekarskich. Nakaz zwrotu zasiłku i zapłaty składek ZUS
Teraz gdy działa wspomniana aplikacja, kontrole ZUS potrafią łatwo udowodnić przedsiębiorcy, iż w czasie przybywania na zwolnieniu lekarskim i pobierania zasiłku chorobowego wykonywał czynności świadczące o niezaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, np. wystawiał faktury albo podpisywał umowy.
W takim przypadku ZUS nakazuje zwrot zasiłku chorobowego a ponadto zapłatę za okres jego pobierania składek ZUS z odsetkami. Zgodnie bowiem z przepisami ubezpieczenia ZUS w czasie zwolnienia i korzystania z zasiłku chorobowego zawiesza się zapłatę składek na ubezpieczenia społeczne.
Kontrola zwolnień lekarskich. Kto musi zwrócić zasiłek
Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że najwięcej przypadków zwrotu zasiłku chorobowego notowanych jest wśród przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie usług: zakładów naprawy samochodów, salonów fryzjerskich, hartownie, sklepy i kwiaciarnie.
Ale na takich samych zasadach następuje kontrola i ewentualny nakaz zwrotu zasiłków chorobowych w odniesieniu do tzw. samozatrudnionych, którzy opłacają dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe.W grę wchodzą kwoty zwrotów rzędu setek a nawet tysięcy złotych plus wspomniane już zaległe składki ZUS z odsetkami za czas fikcyjnej choroby.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?