Prognozy i wpływ globalnych zjawisk na inflację
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała, że średnioroczny wzrost inflacji w Polsce w 2025 roku powinien wynieść 4,5%. Jest to wynik poniżej prognozowanego poziomu w budżecie państwa. Wzrost cen artykułów żywnościowych jest wynikiem złożonych zjawisk globalnych, co potwierdza wzrost wskaźnika cen żywności FAO.
- Średnioroczny wzrost inflacji powinien być poniżej prognozowanej w budżecie państwa, bo na poziomie 4,5 proc. - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Majszczyk zaznaczyła, że wzrost inflacji nie będzie postępował w nieskończoność. Inflacja osiągnie swoje maksimum w pierwszym kwartale 2025 roku, a następnie zacznie spadać. Mediana prognoz analityków bankowych wskazuje, że inflacja w poszczególnych kwartałach 2025 roku wyniesie odpowiednio 5,3%, 5%, 3,7% i 3,8%.
"Inflacja w I kw. osiągnie swoje maksimum, a w kolejnych latach będzie już niższa" - dodała przedstawicielka MF.
Stabilność i sezonowe wahania bezrobocia
Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec stycznia 2025 roku wyniosła 5,4%, co jest wynikiem o 0,3 punktu procentowego wyższym niż miesiąc wcześniej. Wiceminister Majszczyk podkreśliła, że wzrost ten ma charakter sezonowy i nie odbiega od standardów.
- Wzrost stopy bezrobocia, który ma miejsce pod koniec i na początku każdego roku ma charakter sezonowy. Wzrost liczby bezrobotnych w styczniu w porównaniu do grudnia jak i jego wielkość nie są odbiegające od standardów - oceniła Majszczyk.
Majszczyk wskazała, że zharmonizowana stopa bezrobocia w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, co świadczy o stabilności rynku pracy. Konsensus prognoz rynkowych przewiduje, że stopa bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na poziomie 5% przez najbliższe dwa lata.
- Wyraźny wzrost bezrobocia tym samym nie jest zagrożeniem dla Polskiej gospodarki. Konsensus prognoz rynkowych wskazuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego w bieżącym roku wyniesie 5 proc. i na tym poziomie pozostanie w dwóch kolejnych latach - dodała Majszczyk.
Działania na rzecz aktywizacji zawodowej
Na działania związane z aktywizacją bezrobotnych przeznaczono 3 miliardy złotych z Funduszu Pracy. Procedowana jest również ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która ma na celu wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych.
- Dodatkowo procedowana jest obecnie w Senacie (...) ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zawarto w niej możliwość ogłoszenia programu wsparcia w sytuacji nadzwyczajnej, w sytuacji nagłego zdarzenia mogącego mieć negatywny wpływ na poziom zatrudnienia na obszarze kraju województwa czy też powiatu - przypomniała minister.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski podkreślił, że w Polsce rośnie siła nabywcza wynagrodzeń oraz aktywność zawodowa. Zatrudnienie w najbliższym czasie ma wzrosnąć, a Polska na tle innych państw UE ma jedną z najniższych stóp bezrobocia.
- W I kw. 2025 r. 25,3 proc. pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie, a tylko 9 proc. to zatrudnienie zmniejszyć - dodał Gajewski.
Źródło: PAP
