Spis treści
Białe tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2000 roku. Oprócz tego na polskich drogach możemy obecnie wyróżnić następujące kolory:
- żółte tablice (zabytkowe) - przeznaczone dla aut zabytkowych, których wiek przekroczy 25 lat,
- czarne tablice (dawne) - nadal legalne, wydawane do 2000 roku. Obecnie na polskich drogach pozostało ich niewiele,
- zielone tablice - stosowane od 2020 roku do oznaczania pojazdów elektrycznych oraz wodorowych,
- niebieskie tablice - przeznaczone dla aut, którymi poruszają się m.in. przedstawiciele dyplomatyczni, czy urzędnicy konsulatu. Zaczynają się zazwyczaj od literki „W”. Pierwsze trzy cyfry na niebieskich „blachach” oznaczają państwo, natomiast trzy kolejne przeznaczenie pojazdu.
Już za kilka miesięcy na drogach ujrzymy również tablice w kolorze pomarańczowym. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad doprecyzowaniem przepisów w tej sprawie.
Przeczytaj również:Świadek wypadku drogowego też może zostać ukarany. Jak tego uniknąć?
Pomarańczowe tablice rejestracyjne - dla kogo?
Zapowiedziane zmiany w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów to efekt Ustawy o transporcie podpisanej w sierpniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. W nowym dokumencie po raz pierwszy pojawił się zapis o „samochodach przeznaczonych do zawodów sportowych”.
Pojazdy przeznaczone do sportowej rywalizacji otrzymają specjalne tablice rejestracyjne, prawdopodobnie w kolorze pomarańczowym. Wspomniana grupa pojazdów zostanie także zwolniona ze standardowych badań technicznych.
„Rajdówki” nie będą przechodziły badań technicznych, tylko weryfikację co do zgodności z warunkami technicznymi. Po pozytywnym werdykcie diagnosty otrzymają 12-miesięczne pozwolenia, umożliwiające poruszanie się na określonych trasach.
Warto zaznaczyć, że samochody z pomarańczowymi „blachami” nie będą miały możliwości uczestniczenia w normalnym ruchu. Auto takie zostanie dopuszczone na określone trasy i tylko w trakcie trwania zawodów sportowych. Co istotne, na samo wydarzenie muszą być przywiezione na lawecie.
Wymiana tablic rejestracyjnych w Polsce
Od 1 stycznia 2024 roku z polskich dróg muszą także zniknąć czarne tablice rejestracyjne. Kierowcy, którzy nadal je wykorzystują, zostaną zobowiązani do przerejestrowania pojazdu na model zgodny z aktualnymi przepisami.
Osoby, które zlekceważą nowe przepisy, mogą otrzymać mandat w wysokości od 500 do 1000 zł. Co ciekawe, obecnie w Polsce nadal porusza się około 800 tys. pojazdów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi.
