Od 1 kwietnia nowe ulgi w akcyzie od samochodów. Sprawdź, kto otrzyma zwrot

Eryk Kołodziejek
Warto zaznaczyć, że zwrot akcyzy będzie przysługiwał również w sytuacji, kiedy akcyza została pobrana przed 1 kwietnia 2025 roku, lecz eksportu pojazdów dokonano po 31 marca 2025 r.
Warto zaznaczyć, że zwrot akcyzy będzie przysługiwał również w sytuacji, kiedy akcyza została pobrana przed 1 kwietnia 2025 roku, lecz eksportu pojazdów dokonano po 31 marca 2025 r. Wojciech Wojtkielewicz
Od 1 kwietnia weszła w życie nowelizacja przepisów o zwrocie akcyzy za auta wywożone w ramach eksportu lub innych specyficznych przypadkach. Jeżeli dokonujesz eksportu auta po 31 marca 2025 roku, istnieje duża szansa, że przysługuje ci zwrot zapłaconej kwoty.

Spis treści

Zwrot akcyzy przy eksporcie aut

Od początku kwietnia w życie weszła nowelizacja przepisów dotyczących możliwego zwrotu podatku w związku z wywozem auta w ramach eksportu lub dostawy międzywspólnotowej. Wnioski o zwrot od pojazdu wywiezionego za granicę będzie można teraz składać w dwóch dodatkowych przypadkach:

  • gdy pojazd zarejestrowano czasowo w celu dalszego, docelowego wywozu,

  • gdy auto profesjonalnie zarejestrowano na terytorium kraju w celu przeprowadzenia jazd testowych.

Pierwszy element zdecydowanie wzbudzi zainteresowanie osób zajmujących się sprowadzaniem oraz handlem aut. Jest jednak pewien haczyk. Zmiana nie ma charakteru naprawczego oraz jej celem nie jest rozwiązanie dotychczasowych sporów o uzyskanie zwrotu akcyzy. Ustawodawca określił jednoznacznie, że prawo dochodzenia zwrotu przysługuje wyłącznie od pojazdów, które zostaną wywiezione za granicę po 31 marca 2025 r.

Warto zaznaczyć, że zwrot akcyzy będzie przysługiwał również w sytuacji, kiedy akcyza została pobrana przed 1 kwietnia 2025 roku, lecz eksportu pojazdów dokonano po 31 marca 2025 r.

Pojazdy wykorzystywane przy badaniach i pracach rozwojowych

Drugi przypadek nowelizacji dotyczy specyficznych przypadków oraz spełnienia warunków, takich jak:

  • wykonywanie jazd testowych samochodem osobowym z wypełnionym profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i z wykorzystaniem profesjonalnych tablic lub wpisanie samochodu osobowego do wykazu pojazdów, przy wykorzystaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego,

  • przeznaczenie samochodu osobowego do badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, nie dłużej jednak niż przez okres 18 miesięcy,

  • wycofanie samochodu osobowego z eksploatacji i uzyskanie zaświadczenia o jego demontażu albo zwrot samochodu osobowego producentowi samochodu osobowego.

Ograniczenie dotyczące ubiegania się o zwrot akcyzy w przypadku eksportu (nie działa wstecz), nie odnosi się do wywozu samochodów, które podlegały profesjonalnej rejestracji w kraju w celu wykonywania jazd testowych. Podmioty, które zapłaciły akcyzę, a następnie wywiozły te pojazdy po zakończeniu jazd testowych, mogą od 1 kwietnia 2025 r. złożyć wniosek o zwrot wstecz.

Eksperci komentują wprowadzone zmiany

Jak komentują doradcy podatkowi z Legalis, według specjalistów, system opodatkowania akcyzą samochodów osobowych potrzebuje diametralnej reformy lub całkowitego resetu prawnego oraz utworzenia nowych reguł. Akcyza od samochodów osobowych to polski wymysł, takie rozwiązania nie wynikają z europejskiego systemu prawnego. Według ekspertów sytuacja ta nie zmieni się, ponieważ nie opłaca się to Skarbowi Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu