Spis treści
Rozporządzenie MSWiA zwiększające uprawnienia Straży Miejskiej zacznie obowiązywać od 20 października. Po wejściu zmian w życie funkcjonariusze zyskają możliwość nakładania kar za jazdę rowerem lub hulajnogą po ścieżce dla pieszych. Jeszcze surowsze mandaty będą wystawiane osobom bez uprawnień.
Mandaty od Straży Miejskiej
Nowe uprawnienia strażników miejskich zwiększają możliwości karania osób prowadzących pojazdy inne niż mechaniczne. Zgodnie z przepisami funkcjonariusze SM mają możliwość dokonywania kontroli uczestników ruchu, którzy naruszają przepisy o ruchu:
- rowerów,
- hulajnóg elektrycznych,
- pojazdów zaprzęgowych,
- jeździe wierzchem,
- urządzeń transportu drogowego.
Po wejściu zmian w życie osoby prowadzące pojazdy inne niż mechaniczne bez wymaganych uprawnień zostaną ukarane mandatem w wysokości 1500 złotych. Dotyczy to głównie osób niepełnoletnich, które muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T.
Przeczytaj także:Ile zarabia straż miejska w Polsce w 2023 roku?
Strażnicy Miejscy będą mogli wystawić także mandat za przejeżdżanie pojazdem innym niż mechaniczny, przez przejście dla pieszych lub poruszanie się nim po ścieżce dla pieszych. Jak podkreśla rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki, za to wykroczenie grozić będzie za to kara od 50 do 100 złotych.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń nagana lub mandat nawet do 1500 zł grozić będzie również za następujące wykroczenia:
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,
- wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych,
- niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej albo osobie o ograniczonej sprawności ruchowej,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Co istotne, strażnicy miejscy zyskali kilka nowych uprawnień, ale też jedno z nich stracili. Nie będą bowiem mogli karać osób, które prowadzą pojazdy mechaniczne bez uprawnień w strefie ruchu lub zamieszkania. W takich przypadkach na miejsce zostanie wezwana policja.
Mandat za niewidoczny numer domu
Nowe przepisy umożliwiają także strażnikom miejskim wystawianie kar za naruszanie innych ustaw niż te zawarte w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z prawem mandaty będą groziły m.in. osobom, które nie złożyły deklaracji do CEEB.
- Jedna ze zmian dotyczy termomodernizacji. Strażnik będzie mógł ukarać mandatem do 500 zł osobę, która wbrew obowiązkowi nie złoży deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw. Najczęściej obowiązek taki ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości - mówił Przemysław Piwecki w rozmowie z PAP.
Strażnik miejski wystawi również mandat za brak widocznego numeru budynku. Jak wyjaśnia rzecznik SM Przemysław Piwecki, „numer ten powinien być umieszczony na ścianie frontowej budynku lub ogrodzeniu. W przypadku nowych nieruchomości stosowane oznaczenie należy zainstalować w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru”.