Nowelizacja ustawy górniczej zmienia sposób likwidacji kopalń

Oliwia Marciszewska
Nowelizacja ustawy górniczej zmienia sposób likwidacji kopalń
Nowelizacja ustawy górniczej zmienia sposób likwidacji kopalń Piotr Krzyżanowski
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje, że likwidacja kopalń będzie prowadzona przez przedsiębiorców górniczych, przy wsparciu dotacji państwowych. Dotychczas proces ten był realizowany przez spółkę restrukturyzacyjną. Projekt zmieniający przepisy, przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu, został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.

Spis treści

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje, że likwidacja kopalń będzie prowadzona przez przedsiębiorców górniczych, którzy będą mogli otrzymywać na ten cel dotacje państwowe. Dotychczas proces ten był realizowany przez spółkę restrukturyzacyjną. Projekt nowelizacji, przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu, został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.

Finansowanie świadczeń dla pracowników

Nowe przepisy umożliwiają również finansowanie świadczeń dla pracowników likwidowanych zakładów górniczych. Celem jest kontynuacja procesu stopniowego wygaszania działalności 12 podziemnych zakładów górniczych w Polsce w sposób społecznie akceptowalny i bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Zmiany w systemie wsparcia

Zmiana ustawy ma umożliwić spółkom objętym Nowym Systemem Wsparcia, takim jak Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj, przeprowadzenie procesu likwidacji zakładów wydobywających węgiel kamienny inny niż koksujący. Umożliwi to również wypłatę świadczeń socjalnych pracownikom likwidowanych zakładów, co obecnie jest niemożliwe.

Dotacje na likwidację

Obecnie dotacje na likwidację może otrzymać jedynie Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Nowe przepisy mają umożliwić przedsiębiorstwom górniczym ich otrzymywanie, co powinno ograniczyć potrzebę udzielania dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych.

Kolejność finansowania likwidacji

Wprowadzono kolejność źródeł finansowania likwidacji. Przedsiębiorstwo górnicze ma wykorzystywać środki z funduszu likwidacji zakładu górniczego i inne środki własne, a po ich wyczerpaniu z dotacji budżetowej oraz innych źródeł finansowania, w tym podwyższenia kapitału zakładowego papierami wartościowymi przez Skarb Państwa.

Wydobycie metanu bez koncesji

Projekt zakłada również umożliwienie wszystkim przedsiębiorstwom górniczym wydobywanie metanu z pokładów węgla kamiennego bez konieczności uzyskiwania koncesji, co ma zmniejszyć koszty działalności w okresie likwidacji zakładu.

Przekazywanie nieruchomości na cele publiczne

Proponowane zmiany umożliwiają przekazywanie nieruchomości zbędnych dla przedsiębiorców górniczych na cele publiczne nie tylko gminom górniczym, ale również wszystkim jednostkom samorządu, samorządowym i państwowym osobom prawnym oraz spółkom zarządzającym specjalną strefą ekonomiczną.

Konsultacje i wejście w życie

Projekt nowelizacji ma być szeroko konsultowany. Planowane jest, że ustawa wejdzie w życie w drugiej połowie 2025 roku, najpóźniej z dniem 1 stycznia 2026 roku. Wpływ nowych przepisów na budżet państwa oszacowano na 4,182 mld zł w ciągu dziesięciu lat.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu