Nowy podatek w Polsce. Ministerstwo Finansów podaje szczegóły. Prace zakończą się jeszcze w tym roku

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nowy podatek ma zostać przyjęty przez rząd w III kwartale 2024 roku.
Nowy podatek ma zostać przyjęty przez rząd w III kwartale 2024 roku. 123rf.com/simpson33
Nowa danina w postaci podatku minimalnego ma zostać przyjęta jeszcze w tym roku. Ministerstwo Finansów zdradza szczegóły podatku, który dotyczyć będzie zysku wielu firm w Polsce. Chodzi o przepisy unijne, które mają walczyć z rajami podatkowymi w Europie.

Spis treści

Nowy podatek minimalny w Polsce

Ministerstwo Finansów rozpoczęło już pracę nad wprowadzeniem systemu globalnego podatku minimalnego dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. To odpowiedź na dyrektywę unijną z 2022 roku, której celem jest wdrożenie w całej Wspólnocie globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania (Filat II OECD). UE chce w ten sposób zapobiegać przenoszenia przez duże spółki zysków do rajów podatkowych.

Podatek minimalny to rozwiązanie, w którym największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania na poziomie 15 proc. Jeśli dla danej grupy międzynarodowej opodatkowanie będzie niższe, zapłacą one podatek wyrównawczy. Łącznie nowy system opodatkowania dotyczyć będzie trzech aspektów:

  • globalnego podatku wyrównawczego;
  • krajowego podatku wyrównawczego;
  • podatku od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Kiedy globalny podatek wejdzie w życie?

Nowy podatek ma dotyczyć dużych międzynarodowych i krajowych grup kapitałowych, których roczny obrót globalnie sięga min. 750 mln euro. Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów poznajemy także termin wprowadzenia przepisów w naszym kraju:

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku - czytamy.

Już teraz duże spółki powinny przygotować się na te zmiany. Potrzebne będą szerokie dane, które pozwolą dokonać kalkulacji niezbędnych do wyliczenia podatku minimalnego oraz składania ewentualnych deklaracji w tej sprawie.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu