Zmiany w JPK CIT i podatkach od nieruchomości
Jednolity Plik Kontrolny CIT obowiązywać będzie dla firm przekraczających rocznie 50 mln euro przychodu. Przedsiębiorstwa te będą zobowiązane do przesyłania swoich ksiąg rachunkowych do administracji skarbowej, co wymaga właściwego dostosowania systemów IT i procesów księgowych.
Z kolei w zakresie podatku od nieruchomości wprowadzone zostaną nowe definicje budynków, co może poskutkować niejasnościami interpretacyjnymi, zwiększając ryzyko sporów z organami skarbowymi.
PIT, składka zdrowotna i globalny podatek wyrównawczy
W przypadku PIT od 1 stycznia niektóre firmy będą mogły korzystać z rozliczenia kasowego, co oznacza opodatkowanie ich w momencie otrzymania zapłaty. Będzie to dotyczyć przedsiębiorstw o rocznych przychodach nieprzekraczających 1 mln zł. Reforma ma na celu uproszczenie procedur skarbowych dla małych przedsiębiorstw.
W obszarze składki zdrowotnej zmiany obejmą tylko osoby rozliczające się według skali i stawki liniowej 19 proc. W 2025 r. ma ona zostać obniżona o ok. 100 zł. Na rok kolejny zapowiedziana jest jednak reforma bardziej złożona, wprowadzająca instytucję progów dochodowych.
W styczniu na gruncie polskim zostanie również zaszczepiony globalny podatek wyrównawczy Pillar 2, dotyczący grup międzynarodowych o przychodach przewyższających 750 mln euro rocznie. Jeśli ich efektywny poziom opodatkowania wyniesie mniej niż 15 proc., zapłacą one dodatkowy podatek wyrównawczy. Zmiana dotknie głównie 7 tys. największych podmiotów gospodarczych, lecz może wywrzeć wpływ także na setki tysięcy współpracujących z nimi pomniejszych przedsiębiorstw.
