Obietnice Donalda Trumpa będą słono kosztować. Dług publiczny USA znacząco wzrośnie

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Wyliczyli, o ile zwiększy się dług publiczny USA, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem USA i zrealizuje swoje obietnice wyborcze.
Wyliczyli, o ile zwiększy się dług publiczny USA, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem USA i zrealizuje swoje obietnice wyborcze. PAP/EPA/WILL OLIVER
Realizacja gospodarczych planów Donalda Trumpa mogłaby powiększyć amerykański dług publiczny o 7,5 biliona dolarów, podczas gdy propozycje Kamali Harris zwiększyłyby go o 3,5 biliona dolarów. Takie wnioski przedstawili analitycy z think tanku Committee for a Responsible Federal Budget (CRFB). Głównymi czynnikami mającymi wpływ na wzrost deficytu są obietnice podatkowe obu polityków.

Wpływ obietnic podatkowych na budżet

Eksperci z CRFB wskazują, że największym obciążeniem dla budżetu byłoby przedłużenie wygasających cięć podatkowych, które wprowadzono za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Trump chce, aby te obniżki obowiązywały bezterminowo dla wszystkich podatników, co miałoby kosztować budżet 5,3 biliona dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Z kolei Kamala Harris proponuje przedłużenie tych ulg jedynie dla osób zarabiających mniej niż 400 tysięcy dolarów rocznie, co wiązałoby się z kosztem 3 bilionów dolarów.

W przypadku Donalda Trumpa, USA musiałyby zadłużyć się o dodatkowe 2,2 biliona dolarów, aby sfinansować jego obietnice dotyczące zniesienia podatków od napiwków, nadgodzin oraz świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Kamala Harris planuje zwiększenie ulg podatkowych na dzieci, co zwiększyłoby dług o 1,35 biliona dolarów.

Konsekwencje dla sytuacji fiskalnej

Prezeska CRFB, Maya MacGuineas, w rozmowie z "Washington Post" podkreśliła, że mimo niezdrowej sytuacji fiskalnej kraju, propozycje obu kandydatów pogorszyłyby ją, zamiast poprawić. "Były prezydent Trump znacznie by ją pogorszył" - zauważyła.

Donald Trump twierdzi, że jego obietnice podatkowe będą finansowane głównie przez wprowadzenie powszechnego cła na wszystkie towary z zagranicy oraz przez zwiększenie ceł na produkty z Chin. CRFB szacuje, że te działania przyniosą 2,7 biliona dolarów przychodów. Jednak ekonomiści ostrzegają, że może to jednocześnie doprowadzić do wzrostu ceł i zahamowania wzrostu gospodarczego, co pogorszy sytuację fiskalną kraju.

Skutki dla gospodarki i dług publiczny

Kamala Harris zamierza zwiększyć dochody budżetu głównie poprzez podniesienie podatku od firm (CIT) z 21 do 28 procent, co miałoby przynieść około 900 miliardów dolarów. Obecnie dług publiczny USA wynosi ponad 35,6 biliona dolarów, co stanowi około 120 procent amerykańskiego PKB. Według danych departamentu skarbu, w trakcie rządów administracji Bidena i Harris, dług wzrósł o nieco ponad 7 bilionów dolarów, zaś za prezydentury Trumpa - o 8 bilionów.

źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu