OD 20 maja nie kupisz mentoli. "Polskę mogą zalać papierosy zza wschodniej granicy"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Papierosy z przemytu mogą zawierać opiłki szkła, metalu, różnego rodzaju trucizny takie jak chociażby strychnina czy trutki na szczury- ostrzega Ptaszyński.
- Papierosy z przemytu mogą zawierać opiłki szkła, metalu, różnego rodzaju trucizny takie jak chociażby strychnina czy trutki na szczury- ostrzega Ptaszyński. Pawel Lacheta/ Polska Press
Zgodnie z unijną dyrektywą, dzisiaj, tj.20 maja br. w życie wchodzi zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową. Zakaz obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek. - Blisko połowa konsumentów nie jest świadomych, że taka zmiana będzie miała miejsce- mówi ekspert.

- Wyroby tytoniowe stanowią bardzo ważną część asortymentu sprzedawanego w szczególności w małych sklepach- mówi Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu. - Zgodnie z dostępnymi nam danymi wyroby tytoniowe to około od 15 do 40 proc. obrotów małych sklepów. Około 30 proc. sprzedawanych papierosów w Polsce to papierosy mentolowe lub z kapsułką mentolową. Przychody z tytułu sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce dla budżetu państwa wynoszą około 26 mld zł, w tym jak szacujemy około 7 do 9 mld zł z tytułu sprzedaży papierosów mentolowych- dodaje.

OD 20 maja 2020 roku w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką mentolową. Zakaz obejmuje zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie on jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

- Z punktu widzenia handlu jest to bardzo istotna zmiana ponieważ oznacza ona zniknięcie z półek sklepowych produktów odpowiedzialnych w tej chwili za od około 5 do nawet blisko 15 proc. obrotu małych i średnich sklepów. Do tego warto podkreślić, iż zgodnie z dostępnymi danymi blisko 50 proc. konsumentów nie jest świadomych, że taka zmiana będzie miała miejsce- mówi Ptaszyński.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę na fakt, że w ostatniej dekadzie w Polsce mieliśmy do czynienia z bardzo korzystnym zjawiskiem, mianowicie ze zmniejszeniem udziału nielegalnych papierosów na polskim rynku. Zmniejszył się on z około 19 proc. w roku 2015 do nieco poniżej 10 proc. w roku 2019.

- Rok bieżący jest inny. W styczniu mieliśmy dziesięcioprocentowy wzrost akcyzy oraz za kilka dni czeka nas wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych. Zatem ten trend może się odwrócić. Tym bardziej iż zgodnie z dostępnymi informacjami blisko 2o proc. konsumentów deklaruje gotowość do sięgnięcia po wyroby szarej strefy, kiedy papierosy mentolowe zostaną wycofane z legalnej sprzedaży.

Polska Izba Handlu apeluje do służb państwowych: Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów o działania, które nie dopuszczą do zalania polskiego rynku papierosami zza wschodniej granicy. - Musimy pamiętać, że Polska jest krajem granicznym UE- zwraca uwagę Ptaszyński.

- Za tą granicą mamy kraje w których ta dyrektywa nie obowiązuje i papierosy mentolowe są dostępne. Co więcej papierosy mentolowe jak i inne papierosy są produkowane w ilościach przemysłowych również z przeznaczeniem na przemyt. Dlatego tak ważne są działania służb państwowych związane z uszczelnieniem granic- zauważa ekspert.

- Drugi aspekt naszego apelu, to apel do konsumentów o nie korzystanie z wyrobów szarej strefy. Są one wytwarzane absolutnie bez żadnego nadzoru, nie spełniają norm jakości o mogą zawierać różne substancje niewiadomego pochodzenia. Substancje, które są krytycznie niebezpieczne dla zdrowia, takie jak opiłki szkła, opiłki metalu, różnego rodzaju trucizny takie jak chociażby strychnina czy trutki na szczury- ostrzega Ptaszyński.

W Polsce wyroby tytoniowe sprzedaje się w ponad 100 tys. punktów detalicznych. Każdego roku kategoria ta odpowiada za ok. 25 mld zł przychodów budżetowych z tytułu podatków.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu