Ogromna transakcja na krajowym rynku OZE
Jak przekazała spółka w przesłanym komentarzu, przedmiotem transakcji są zarówno projekty farm słonecznych o docelowej mocy 1079 MW (w tym 15 MW już działających) i wiatrowych (101 MW), jak również magazynów energii (282 MW). „System tworzony od lat przez lokalnych inwestorów, będzie generował ponad 1 mln MWh i może zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne, nie tylko całego powiatu zgorzeleckiego, ale również znacznej części Dolnego Śląska” – wskazano.
Prąd dostarczany przez odnawialne źródła energii, przechodzące w ręce NEG, może wystarczyć na pokrycie zużycia równego konsumpcji aż 200 tys. gospodarstw domowych – dodano.
Projekty (już w nowej strukturze właścicielskiej) będą wciąż rozwijane w ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii.
Mikułowa 2.0 kluczem dla rozwoju nowych generacji OZE
Powiat zgorzelecki, jak zwrócono uwagę, w ocenie wielu ekspertów, posiada bardzo duży potencjał do rozwoju energetyki odnawialnej, nie tylko dzięki korzystnym terenom, ale też dość dobrze rozbudowanej infrastrukturze oraz obecności silnego węzła energetycznego – Mikułowa.
Jak podkreślono, Transformacja energetyczna Dolnego Śląska wymaga przyłączenia nowych stabilnych źródeł o dużej mocy i mają ją zapewnić właśnie projekty pozyskane przez NEG. „Z wielu analiz przygotowanych m.in. przez ZKlaster wynika, że energię elektryczną wytwarzaną przez elektrownię Turów, można zastąpić wykorzystując odnawialne źródła energii takie jak wiatr, słońce w połączeniu z magazynami, w tym wodnymi” – podkreślono.

– Jednym z kryteriów doboru odpowiedniej konfiguracji OZE byłoby pokrycie profilu pracy elektrowni Turów. Inne to potencjał analizowanego terenu oraz zabezpieczenie potrzeb energetycznych obecnych i nowych przedsiębiorstw oraz inwestycji – dodano.
Zgodnie ze wspomnianymi analizami, w celu pokrycia produkcji energii elektrycznej obecnej pracy elektrowni Turów powinien zostać przyjęty odpowiedni miks OZE tj. farmy wiatrowe – 1,14 GW, farmy fotowoltaiczne – 2,1 GW, elektrownia na biomasę – 0,06 GW, elektrownia szczytowo-pompowa lub opcjonalnie inne formy magazynowania energii – 2,3 GW.
Proponowany miks został dobrany tak, aby zaspokoić potrzeby w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz przy uwzględnieniu potencjału terenu. Głównym celem było zapewnienie równowagi i stabilności dostaw energii w sieci prywatnego lokalnego dystrybutora Neo Dystrybucja – dodano.
O Neo Energy Group
Działająca od 20 lat grupa inwestycyjna Neo Energy Group jest częścią holdingu, który od 2004 roku aktywnie działa na rynku źródeł energii odnawialnej. Kluczowa działalność Grupy to rozwój, budowa i sprzedaż projektów OZE. Holding jest również liderem rozwoju projektów związanych z magazynowaniem energii, zarówno w technologii litowo-jonowej, jak i elektrowni szczytowo-pompowych, a także prowadzi sprzedaż inwestycji na różnym etapie zaawansowania.
NEG dewelopuje ok. 4,5 GW projektów OZE i ma podpisane umowy przyłączeniowe na 1000 MW farm wiatrowych, 1000 MW farm PV i 700 MW magazynów energii. Jest także operatorem odnawialnych źródeł energii i sprzedaje wyprodukowaną energię do sieci. Ponadto jako właściciel i operator co czwartej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, wytwarza ponad 75 proc. energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu w naszym kraju. Holding w planach ma m.in. stopniowe przechodzenie do produkcji zielonego LNG. Obecnie, na zlecenie kontrahentów zewnętrznych, NEG rozwija i buduje ponad 700 MW instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Jako inżynier kontraktu odpowiada za budowę projektów, których łączna wartość przekracza 5 mld zł.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
