Spis treści
Okulary korekcyjne w działalności gospodarczej. Czy można je wpisać jako koszt uzyskania przychodu?
Przepisy tej kwestii nie regulują. Ponieważ zdarzały się takie zapytania, stanowisko w tej sprawie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według opinii KIS – nie jest to możliwe.
– Podatnicy, którzy występują do KIS o indywidualne interpretacje podatkowe wskazują, że charakter ich pracy wymaga spędzania większości czasu przed ekranem komputera, co negatywnie wpływa na ich wzrok. Podkreślają, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mieli żadnych wad wzroku, i dopiero praca spowodowała jego pogorszenie oraz potrzebę zakupu okularów. Podatnicy sygnalizują też, że okulary są niezbędne do ochrony wzroku przed szkodliwymi działaniami ekranu komputerowego, zmęczeniem i wysychaniem oczu. Bez nich nie mogliby więc skutecznie pracować, świadcząc na przykład usługi programistyczne – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny doradca Podatkowy w firmie inFakt.
Dyrektor KIS podtrzymuje jednak swoje wcześniejsze stanowiska, że nawet informatyk prowadzący działalność gospodarczą i ponoszący wydatki na zakup okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
– Według niego nie jest to wydatek związany z działalnością gospodarczą, dotyczy ochrony zdrowia podatnika, a nie ochrony w ramach działalności. Warto jednak podkreślić, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zapisu mówiącego o wyłączeniu okularów z kosztów uzyskania przychodu – dodaje Juszczyk.
Zupełnie inaczej jest w przypadku osób zatrudnionych np. na umowie o pracę. Obowiązki pracodawcy wynikają z Kodeksu Pracy i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zatrudniający ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Zobowiązuje to pracodawcę do zapewnienia okularów korygujących wzrok. Aby by było to możliwe, najpierw wyniki badań okulistycznych muszą wskazać, że istnieje taka potrzeba.
Do czego służą okulary korekcyjne?
Okulary służą nie tylko do korekcji wzroku. Są udogodnieniem pozwalającym dobrze widzieć osobom cierpiącym na:
- krótkowzroczność,
- dalekowzroczność (nadwzroczność),
- starczowzroczność,
- czy nawet zez.
Jeżeli są odpowiednio dobrane, pozwalają dobrze widzieć, co jest niezbędne na wielu stanowiskach pracy. Ponadto zasady higieny pracy nakazują dbać o swoje oczy i zapobiegać pogłębieniu wad wzroku.
– W mojej ocenie jak najbardziej zasadne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu okularów czy soczewek, które chronią oczy przed światłem niebieskim emitowanym przez ekran komputera. To niezbędne narzędzie pracy np. programistów, pozwalające im na wykonywanie swoich obowiązków przed ekranem bez szkodliwych dla wzroku efektów. Stosowanie okularów przyczynia się więc do utrzymania źródła dochodu podatnika, a Ich brak mógłby negatywnie wpłynąć na zdolność do pracy – wyjaśnia ekspert inFakt.
Jak dodaje, w takim przypadku wydatek poniesiony na okulary ma charakter kosztu ochraniającego źródło przychodów i powinien być uznawany za koszt firmowy. Niestety innego zdania jest Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Niewykluczone jednak, że z czasem się to zmieni.
