Nowe inwestycje w Gdańsku i Grudziądzu
Orlen planuje budowę dwóch bloków parowo-gazowych CCGT w Gdańsku i Grudziądzu. W Grudziądzu koncern już realizuje projekt budowy bloku CCGT o mocy 575 MW, który ma być gotowy w 2026 roku.
– Jeśli chodzi o projekt Grudziądz 2, to wykonany został już projekt budowlany zamienny, wystąpiliśmy również z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, a także z wnioskiem do PSE o zwiększenie mocy przyłączeniowej do sieci – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Jednocześnie zaznaczył, że Polska potrzebuje nowych mocy wytwórczych, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W przypadku gdańskiej elektrowni, Orlen prowadzi zaawansowane prace analityczne, mimo że projekt nie zdobył kontraktu w aukcji rynku mocy w 2024 roku.
– Zakwalifikowano przede wszystkim magazyny energii. Mimo to prowadzimy prace projektowe i przygotowawcze, które docelowo pozwolą na rozpoczęcie także tej inwestycji” - podkreślił Fąfara.
Strategia elastyczności inwestycyjnej
Orlen przyjmuje elastyczne podejście do inwestycji, dostosowując plany do zmieniających się warunków rynkowych i zewnętrznych.
– To działanie w ramach naszej strategii, w której deklarowaliśmy elastyczność inwestycyjną. Nasze podejście zakłada reagowanie na bieżąco, dostosowywanie planów i decyzji inwestycyjnych do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych i rynkowych – dodał prezes Orlenu.
Koncern bierze pod uwagę możliwość realizacji obu inwestycji, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz osiągnięcie najlepszego efektu ekonomicznego. – Tylko przy takim podejściu jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i najlepszy efekt ekonomiczny podejmowanych działań –ocenił Fąfara.
Rola gazu w transformacji energetycznej
Gaz odgrywa kluczową rolę w strategii Orlenu, jako element zapewniający bezpieczeństwo transformacji energetycznej Polski. Koncern stawia na rozwój produkcji własnej oraz zwiększenie importu gazu, aby w 2035 roku dostawy do Polski wyniosły 27 mld m sześc. rocznie.
– Na inwestycje we wszystkie projekty, również te już rozpoczęte w Grudziądzu i Ostrołęce planujemy przeznaczyć łącznie ponad 16 mld zł. CCGT Grudziądz 1 i Ostrołęka zostaną przekazane do eksploatacji już w 2026 r., a Siekierki w 2030 r. – dodał.
Rozwijanie nowych projektów wytwórczych jest dla Orlenu priorytetem, co podkreśla prezes Fąfara. Możliwości akwizycji są analizowane w drugiej kolejności.
Orlen jako multienergetyczny koncern
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern z szerokim zakresem działalności, obejmującym rafinerie, sieć stacji paliw, segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, a także energetykę, w tym odnawialne źródła energii. Plany rozwoju obejmują również energetykę jądrową opartą o małe, modułowe reaktory SMR.
Orlen, poprzez swoje inwestycje, dąży do wypełnienia luki po jednostkach węglowych, które będą systematycznie wygaszane. Nowe elektrownie gazowe stanowią kluczowy element strategii koncernu, mającej na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa energetycznego Polski w nadchodzących latach.
źródło: PAP
