Ośmiu na dziesięciu Polaków na urlop jedzie własnym samochodem. Jak jeszcze zachowujemy dystans społeczny w podróży? [5.10.2020]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W tym roku Polacy chętniej wybierali samochód jako wakacyjny środek transportu.
W tym roku Polacy chętniej wybierali samochód jako wakacyjny środek transportu. Marzena Bugala Polska Press
W tym roku Polacy częściej wybierali samochód jako wakacyjny środek transportu – stwierdzili przedstawiciele urzędów miast, gmin oraz urzędów marszałkowskich, zajmujących się turystyką – wynika z badania przeprowadzonego przez Avis Polska. Wyjeżdżający na wczasy podczas pandemii chętniej decydowali się też na podróż w ustronne miejsca, nocleg w prywatnych kwaterach oraz wyjazd z rodziną.

Znaczna większość specjalistów (66 proc.) zajmujących się turystyką i promocją w samorządach spodziewa się, że nowe trendy w podróżowaniu okażą się trwałe i zagoszczą na dłużej.

Urlopowy dystans

83 proc. ankietowanych przedstawicieli samorządów potwierdza, że w tym roku więcej Polaków przyjechało do ich destynacji samochodem. Auto, jako indywidualny środek transportu, pomaga zachować dystans społeczny, co jest jednym ze środków bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Nowe artykuły! Kliknij i przeczytaj!

Chcąc uniknąć tłumów, wielu wczasowiczów wybierało też bardziej ustronne miejsca na wypoczynek – zjawisko to zaobserwowało 46 proc. badanych. Wielu rodziców obawiało się wysłać swoje pociechy na zorganizowane wakacje, stąd większa popularność rodzinnych wczasów – trend ten wskazało 34 proc. przedstawicieli samorządów. Polacy starali się zachować dystans również poprzez wynajem kwater prywatnych czy indywidualnych apartamentów zamiast noclegu w dużych ośrodkach – zjawisko to wskazało 29 proc. ankietowanych.

Nowe trendy zagoszczą na dłużej

Nowe trendy i zjawiska, które pojawiły się podczas wakacji w okresie pandemii, zagoszczą na rynku na dłużej – takiego zdania jest 66 proc. badanych specjalistów do spraw turystyki i promocji w samorządach. Z tą opinią nie zgodziło się jedynie 14 proc. badanych.
– Zjawiska w zakresie podróżowania, które pojawiły się w czasie pandemii, zostaną z nami na dłużej. Na przykład, wiele osób miało okazję przekonać się o zaletach podróży samochodem. Z jednej strony ułatwia ona uniknięcie kontaktu z innymi osobami, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii, z drugiej jednak wyjazd autem to po prostu duże udogodnienie. Podróżujący może wyruszyć o dowolnej porze, może też dotrzeć w praktycznie każde miejsce – również bardziej ustronne, które nie ma dogodnego połączenia komunikacją miejską – stwierdza Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Centralną.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu