Coraz trudniej jest znaleźć sposób, by zgromadzone oszczędności czy tym bardziej większe rezerwy finansowe ulokować tak, by przynajmniej rekompensowały one utratę wartości kapitału spowodowaną wysoką inflacją. Nic dziwnego, że nawet osoby nieobeznane z rynkami surowcowymi coraz chętniej inwestują w złoto, srebro, platynę czy inne rzadkie metale. Ostatnio jednak ceny złota zaczęły spadać i pojawiła się wątpliwość, czy da się jeszcze na nim zarobić.
Jak wynika z analizy Ole Hansena, szef działu strategii rynków towarowych Saxo Bank, w perspektywie krótkoterminowej złoto faktycznie straciło impet.
Po trwającej od maja hossie rozpoczęła się realizacja zysków. Wyższe rentowności obligacji, ceny akcji i kurs dolara przyczyniły się ostatnio do pierwszego od czterech tygodni spadku w ujęciu tygodniowym,
prezentując pierwsze istotne wyzwanie dla inwestorów dysponujących obecnie znaczną długą pozycją w walorach „papierowych”, tj. kontraktach terminowych i funduszach giełdowych. Jest to jednak raczej korekta niż zmiana trendu.
Jak uważa analityk Saxo Banku, głównymi filarami wspierającymi cenę złota są warte obecnie 16 bln USD obligacje o ujemnej rentowności oraz nowy cykl obniżek stóp procentowych przez Fed, w tym możliwość wdrożenia kolejnej rundy luzowania ilościowego. Należy dodać do tego coraz mniej przewidywalne zachowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych w kontekście wzrostu ryzyka recesji i zbliżających się wyborów w 2020 r., a także chińsko-amerykańskiej wojny handlowej i kontynuacji skupu aktywów przez banki centralne.
Według wstępnych danych, banki centralne, przede wszystkim rosyjski, chiński i kazachski, w dalszym ciągu zwiększają swoje oficjalne rezerwy złota. Jeżeli utrzymają tempo tego skupu, inwestycje sektora publicznego mogą przekroczyć ubiegłoroczny rekordowy wolumen wynoszący 650 ton.
W ocenie analityków największe ryzyko odwrócenia zainteresowania inwestorów złotem i innymi surowcami wiąże się z możliwością zawarcia porozumienia handlowego pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, co wciąż wydaje się mało prawdopodobne.
