PARP wspiera rozwój startupów. Dotychczas otrzymały ponad 2 mld zł z Funduszy Europejskich, a to nie koniec

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Warto postawić na startup? Takiego wsparcia mogą oczekiwać przedsiębiorcy
Warto postawić na startup? Takiego wsparcia mogą oczekiwać przedsiębiorcy 123rf.com
Rozwój startupów jest nieodłączną częścią budowania gospodarki opartej na innowacjach. Nowatorskie pomysły początkujących przedsiębiorców są często źródłem przełomowych technologii. Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości startupy mogą liczyć na wsparcie zarówno finansowe jak i mentoringowe. I idą na to grube pieniądze.

Spis treści

Wsparcie rządowe istotne dla startupów

Z „Raportu z badania Global Entrepreneurship Monitor Polska 2023”, opracowanego przez PARP wynika, że programy rządowe, dotacje i granty są istotnym źródłem finansowania startupów. Na ten typ finansowania wskazało 40% startupów i 36% pozostałych firm.

To, jak kluczową rolę we wspieraniu startupów odgrywają podmioty państwowe, pokazuje też raport „Polskie Startupy 2023”. Wynika z niego, że z finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skorzystało 23% startupów, z PARP 16%, a z PFR 8%.

Wśród badanych startupów, którym udało się pozyskać zewnętrzne finansowanie, najwięcej (31%) uzyskało wsparcie w wysokości 1-2 mln zł. Kolejne 19% zadeklarowało sumę w wysokości 2-5 mln zł, a w przypadku 11% wyniosła ona między 5 a 10 mln zł. Startupy, które zebrały kwotę przekraczającą 10 mln zł, stanowią 14% ogółu badanych.

Zapewnienie startupom dostępu do finansowania ma zasadnicze znaczenie dla jak najlepszego wykorzystania ich potencjału, a w efekcie do rozwoju innowacji i wzrostu gospodarczego. W ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, realizowano wiele programów wsparcia skierowanych do początkujących przedsiębiorców.

Z jakiego wsparcia skorzystały startupy?

W ramach dotychczasowych działań PARP wspierających startupy zawarto prawie 3 tys. umów o łącznej wartości ponad 2 mld zł. Środki te pochodziły z:

 • Programów Innowacyjna Gospodarka (POIG),
 • Polska Wschodnia (POPW) oraz
 • Inteligentny Rozwój (POIR).

- Organizowane przez PARP działania umożliwiały m.in. kompleksową inkubację dla startupów, które miały pomysł na przełomowy wyrób lub usługę, wsparcie eksperckie i finansowe, a także przyspieszenie rozwoju polskich startupów poprzez doprowadzenie do etapu testowania ich rozwiązania w dużych spółkach – powiedział Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.

W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka (POIG) PARP realizowała działanie „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”. Celem konkursu było stymulowanie rozwoju rynku usług świadczonych w formie elektronicznej (e-usług) poprzez wsparcie mikro- i małych przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą nie dłużej niż rok.

Dofinansowaniem objęto projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną i ewentualnym wytworzeniu produktów cyfrowych, niezbędnych do świadczenia tych usług. Do PARP wpłynęło ponad 13,5 tys. wniosków, z czego wsparciem objęto ponad 2,3 tys. projektów na łączną kwotę dofinansowania niemal 1,3 mld zł.

Z kolei z Programu Polska Wschodnia realizowane było działanie „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, w ramach którego działalność prowadziło łącznie 8 Platform startowych, czyli partnerstw ośrodków innowacji z Polskich Wschodniej, które oferowały darmowe, kompleksowe programy wsparcia startupów.

Na ten cel otrzymały niemal 126 mln zł z Funduszy Europejskich. Pomysłodawcy mogli zgłosić swój pomysł do wybranej platformy, gdzie otrzymywali kompleksowe wsparcie w budowie rentownego modelu biznesowego oraz przygotowaniu podstawowej wersji swojego produktu. Po zakończeniu inkubacji startupy mogły ubiegać się o bezzwrotną dotację na dalszy rozwój działalności i wejście z produktem na rynek.

W ramach działania pozyskano ok. 11 tys. innowacyjnych pomysłów biznesowych, z czego ponad 1,7 tys. zakończyło się inkubacją, a ponad 500 z nich uzyskało dotacje PARP sięgające nawet 1 mln zł i rozpoczęło sprzedaż.

Wsparcie dla startupów to także „Programy Akceleracyjne” finansowane z Programu Innowacyjny Rozwój (POIR). Łącznie wsparcie startupom oferowało 19 akceleratorów, które w latach 2016-2020 otrzymały 232,5 mln zł dofinansowania na realizację programów akceleracyjnych, mających na celu przyspieszenie rozwoju polskich startupów.

Młode spółki mogły rozwinąć swoje innowacyjne produkty i przetestować swoje rozwiązanie z partnerami korporacyjnymi. Ponadto startupy uzyskały dostęp do wiedzy, infrastruktury technicznej oraz kanałów sprzedaży dużego przedsiębiorstwa. Operatorzy programów akceleracyjnych otrzymali ponad 6 tys. zgłoszeń, rozpoczęli współpracę z ponad 600 startupami, a w 233 przypadkach współpraca ta skutkowała wdrożeniem przy udziale odbiorcy technologii.

PARP kontynuuje wsparcie startupów

Obecnie nowowybrane Platformy Startowe prowadzą swoje nabory dla pomysłodawców zainteresowanych tworzeniem przełomowych produktów. Osoby, które chcą rozwinąć innowacyjny pomysł w rentowny produkt we współpracy z ekspertami i mentorami biznesowymi i są gotowe założyć działalność w Polsce Wschodniej, mogą zgłaszać się do jednej z sześciu Platform Startowych:

 • HugeTECH Revolution,
 • Wschodni Akcelerator Biznesu 2,
 • Hub of Talents 3,
 • Platformy Startowe Start in…,
 • Centralny Akcelerator Innowacji – Mazovian StartUPolis oraz
 • Unicorn Hub – edycja II.

Platformy Startowe to partnerstwa ośrodków innowacji z Polski Wschodniej, które oferują darmowe, kompleksowe programy wsparcia startupów od momentu rejestracji spółki. Ekspercka pomoc i biznesowe doświadczenie Platform startowych wyposażą startupy w rentowne modele biznesowe oraz produkty w wersji MVP. Wybrane Platformy startowe na realizację swoich programów otrzymały prawie 133 mln zł.

Każdy startup zakwalifikowany do udziału w projekcie będzie uczestniczył w indywidualnym, dostosowanym do jego potrzeb programie inkubacji nadzorowanych przez Menagera inkubacji. Platformy startowe zapewnią startupom bezpłatne usługi podstawowe (dostęp do powierzchni biurowej, obsługę prawną, księgową, doradztwo podatkowe, usługi marketingowe etc.) oraz usługi specjalistyczne, tj. związane z rozwojem produktu, weryfikacją modelu biznesowego. Wybrane startupy mogę też liczyć na wsparcie w formie grantu.

Po ukończeniu programu inkubacji najlepsze startupy mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 600 tys. zł na rozwój swojego biznesu. To oferta konkursu PARP: Platformy startowe dla nowych pomysłów, Komponent IIa – Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu.

Z kolei w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) PARP organizuje działanie „Startup Booster Poland – Smart UP”. Jego celem jest wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju (startupów) poprzez programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym oferowane przez akceleratory wybrane w trybie konkursowym.

PARP wybrała do dofinansowania 17 projektów, które zaprezentowały najbardziej atrakcyjne, efektywne koncepcje akceleracji startupów oraz mogą pochwalić się dostępem do wartościowego ekosystemu partnerów instytucjonalnych. Otrzymały one łącznie ponad 260 mln zł przy średniej kwocie wsparcia wynoszącej 15,3 mln zł.

Wybrane podmioty oferować będą programy akceleracji startupów, polegające na profesjonalnych działaniach wspierających dynamiczny rozwój młodych spółek technologicznych. W toku akceleracji startupy – oprócz wsparcia ekspertów, mentorów oraz korporacji i funduszy VC – będą mogły uzyskać granty w kwocie do 400 tys. zł.

Z programu FENG finansowane jest również działanie pn. „Laboratorium Innowatora”. Wybrani przez PARP operatorzy będą realizować profesjonalne programy mentoringowe, w ramach których zapewnią kompleksowe wsparcie indywidualnym innowatorom (pomysłodawcom) zainteresowanych rozwijaniem innowacyjnych produktów oraz założeniem i rozwinięciem działalności gospodarczej typu startup.

Startują kolejne projekty

Już w połowie 2024 r. pomysłodawcy będą mogli zgłaszać się do 5 projektów:

 • „Startuj z Pomysłem - InnoStart Hub Polska” Podkarpackiego Centrum Innowacji;
 • „GarageGenius” spółki INVESTIN;
 • „Unicorn Hub Innovation Lab” Polskiej Fundacji Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" z siedzibą w Lublinie
 • „Laboratorium Innowatora – Strefa Kreatywnych Pomysłów” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu;
 • „AccelStart” spółki Accelpoint.

W efekcie realizacji Laboratorium Innowatora do 2026 r. ponad 1000 wynalazców uzyska profesjonalną pomoc w określeniu warunków prowadzenia działalności startupowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu