Powstało mniej nowych firm. Spadek dotyczy spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych

Agnieszka Kamińska
Zarejestrowana w maju liczba podmiotów gospodarczych jest o 4,7 proc. mniejsza niż rok temu. Wyraźny spadek widoczny był zarówno wśród spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych
Zarejestrowana w maju liczba podmiotów gospodarczych jest o 4,7 proc. mniejsza niż rok temu. Wyraźny spadek widoczny był zarówno wśród spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych 123 rf
W maju 2024 r. liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych była mniejsza niż rok temu, mniej było również zawieszonych i wyrejestrowanych działalności - poinformował we wtorek Polski Instytut Ekonomiczny.

Spis treści

30,3 tys. firm zarejestrowano w maju w rejestrze REGON, miesiąc do miesiąca to o 10,8 proc. mniej - podał GUS. Spadek odnotowano dla spółek handlowych (o 19,9 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 9,7 proc.).

PIE: mniej nowych firm, ale i mniej wyrejestrowanych

Okazuje się też, jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, że zarejestrowana w maju liczba podmiotów gospodarczych jest o 4,7 proc. mniejsza niż rok temu. Wyraźny spadek widoczny był zarówno wśród spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. To - jak ocenili - m.in. efekt słabszej kondycji w sektorze usług profesjonalnych oraz mniejszej liczby sklepów w handlu detalicznym. Według prognoz PIE spadek ma prawdopodobnie charakter przejściowy.

Spadła też liczba podmiotów, które wyrejestrowano. W maju koniec działalności zgłosiło 15,6 tys. podmiotów - o 7,2 proc. mniej niż rok temu. Rzadziej zamykane były jednoosobowe działalności gospodarcze, szczególnie w przemyśle oraz budownictwie. W opinii PIE, dobre wyniki gospodarcze powinny sprzyjać utrzymaniu niskiej liczby firm kończących działalność.

Lepsze nastroje w branży turystycznej i gastronomicznej

Wciąż maleje też liczba zawieszonych działalności gospodarczych. W kilku branżach wyniki się poprawiły.

"W maju spadła ona z 750,9 do 747,2 tys., czyli o 0,5 proc. Spadek jest charakterystyczny dla II kwartału, jednak wyniki są dobre na tle ubiegłych lat. Podobnie jak w przypadku wyrejestrowań lepsze wyniki obserwujemy w sektorze budowlanym oraz przemyśle. W najbliższych miesiącach zobaczymy też więcej wracających działalności z sektora turystycznego i HoReCa (sektora hotelarsko-gastronomicznego)" - przewiduje PIE, który przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu