PGE chce kupić udziały w firmie należącej do Zygmunta Solorza

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
PGE i ZE PAK podpisały niewiążące porozumienie w sprawie ewentualnego kupna przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, budującej 600 MW blok gazowy w Adamowie oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, planującej budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie. Na zdjęciu Elektrownia Pątnów
PGE i ZE PAK podpisały niewiążące porozumienie w sprawie ewentualnego kupna przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, budującej 600 MW blok gazowy w Adamowie oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, planującej budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie. Na zdjęciu Elektrownia Pątnów mat. prasowe ZE PAK
PGE oraz ZE PAK zawarły niewiążące porozumienie dotyczące potencjalnego zakupu przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, odpowiedzialnej za budowę bloku gazowego o mocy 600 MW w Adamowie, oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, która planuje budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Spis treści

Wyłączność dla PGE na prowadzenie rozmów do połowy 2025 roku

Obie firmy poinformowały, że porozumienie zapewnia PGE wyłączność na negocjacje dotyczące zakupu udziałów i akcji do 30 czerwca 2025 roku. Dotyczy to 100 proc. udziałów w PAK CCGT oraz akcji ZE PAK w PGE PAK Energia Jądrowa, gdzie obecnie obie spółki posiadają po 50 proc. akcji.

Podpisany dokument nie zobowiązuje żadnej ze stron do finalizacji transakcji. Ustalono w nim podstawowe warunki potencjalnej umowy oraz wyłączność dla PGE na prowadzenie rozmów do połowy 2025 roku. Szczegółowe warunki zostaną określone po przeprowadzeniu przez PGE dogłębnej analizy due diligence przy wsparciu zewnętrznych doradców prawnych, finansowych oraz technicznych.

Projekt budowy elektrowni jądrowej jest na wczesnym etapie

PGE PAK Energia Jądrowa, utworzona w 2023 roku, ma na celu budowę elektrowni jądrowej o mocy 2800 MW w Pątnowie, we współpracy z koreańskim koncernem KHNP. Projekt jest na wczesnym etapie rozwoju i jeszcze przed fazą studium wykonalności.

ZE PAK, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, to koncern energetyczny, który eksploatuje ostatnią odkrywkę węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce oraz ostatni blok na to paliwo w elektrowni. Produkcja z węgla brunatnego ma zostać zakończona do połowy 2026 roku, a w jej miejsce powstają źródła odnawialne. Spółka PAK CCGT realizuje budowę bloku gazowego o mocy 600 MW, który ma rozpocząć działalność w 2026 roku.

PGE odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej kraju, inwestując w nowe technologie i źródła energii

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym oraz dostawcą energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Skarb Państwa posiada w niej niecałe 61 proc. akcji. PGE odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej kraju, inwestując w nowe technologie i źródła energii.

Współpraca z ZE PAK w zakresie projektów gazowych i jądrowych może przyczynić się do dalszego rozwoju i modernizacji polskiego sektora energetycznego, a także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu