PKB Polski niższy, ale wciąż bliski 5 procent rocznie. Polska gospodarka ma się dobrze?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Warto mieć jednak świadomość, że długookresowo powinien on być oparty na inwestycjach, przede wszystkim prywatnych.
Warto mieć jednak świadomość, że długookresowo powinien on być oparty na inwestycjach, przede wszystkim prywatnych. Piotr Warczak / Polska Press
Wzrost gospodarczy w Polsce nieco przyhamował, PKB rośnie wolniej, ale biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą na świecie a zwłaszcza u głównych partnerów handlowych Polski, wzrost i tak jest znacznie lepszy niż można by się spodziewać. Pewien ból głowy może sprawiać jedynie fakt, że wzrost ten oparty jest głównie na popycie krajowym - czemu dodatkowo sprzyja rosnący wskaźnik inflacji konsumenckiej. Na dłuższą metę ważne są dwie inne fundamentalne okoliczności: popyt zewnętrzny oraz inwestycje.

- W świetle opublikowanej dzisiaj przez GUS informacji sygnalnej, dynamika PKB w I kwartale 2019 r. wyniosła 4,6 proc. rok do roku; realna, jednakowa dla danych wyrównanych i nie - podczas gdy przed rokiem mieliśmy do czynienia ze wzrostem rzędu 5,2 proc. Odsezonowane dane kwartalne cechują się w ostatnim czasie względnie dużymi wahaniami. Dzisiejszy wynik, 1,4 proc. dwartał do kwartału - wyrównany sezonowo - mieści się w wysokich przedziałach obserwowanych w 2017 i 2018 roku. Jest on też wyraźnie lepszy niż wynik z IV kwartału 2018; 0,5 proc.q/q. Niska dynamika na koniec ubiegłego roku stała się więc korzystnym punktem odniesienia - komentuje Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

Ważne dla firm: oOparcie wzrostu gospodarczego na konsumpcji krajowej powoduje, że pozostajemy relatywnie mało wrażliwi na słabą koniunkturę w Europie. Jest to jednak krótkowzroczna strategia.

- Dzisiejszy komunikat potwierdza to, że dynamika PKB będzie wygasać. Jak dotąd, odbywa się to jednak bardzo powoli, niejako wbrew innym źródłom, w tym np. PMI. Za stabilność tego wzrostu w dużym stopniu odpowiada jego oparcie na konsumpcji krajowej, dzięki czemu pozostajemy relatywnie mało wrażliwi na słabą koniunkturę w Europie. Warto mieć jednak świadomość, że długookresowo powinien on być oparty na inwestycjach, przede wszystkim prywatnych. Bardziej szczegółowej informacji o źródłach wzrostu w I kwartale GUS dostarczy dopiero za dwa tygodnie - dodaje ekspertka.

Inflacja będzie jeszcze wyższa

- Z kolei opublikowany dzisiaj komunikat GUS o inflacji potwierdza, że w kwietniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,2 proc. r/r i zarazem o 1,1 proc. m/m. Zmianom nie uległy również dynamiki cen składowych koszyka, w tym żywność (3,3 proc. r/r, 1,0 proc. m/m) oraz cen paliw (8,5 proc. r/r). W horyzoncie miesiąca ceny usług wzrosły ponad dwukrotnie silniej niż ceny towarów – 3,6 proc. vs. 1,7 proc., sygnalizując trwałe deficyty zasobów wykwalifikowanej pracy. Mało prawdopodobna jest zmiana tendencji, zwłaszcza, że wzrosty wynagrodzeń pod koniec 2018 roku były absorbowane przez przedsiębiorstwa, a taki stan rzeczy nie może trwać długo - komentuje Sonia Buchholtz.

Ważne dla firm: Deficyt pracowników, rosnące ceny żywności oraz drożejąca ropa naftowa, niewątpliwie wpłyną na wzrost inflacji w najbliższych miesiącach.

- Szybko rosnąca inflacja nie jest zjawiskiem obserwowanym w ostatnim czasie. Trudno jednak spodziewać się powrotu do poziomów z przełomu 2018/2019, biorąc pod uwagę czynniki takie jak sucha wiosna, która znajdzie przełożenie w cenach żywności (zwraca uwagę już teraz obserwowany silny wzrost cen warzyw), wzrost cen mięs na rynkach globalnych w obliczu wybuchu afrykańskiego pomoru świń czy dynamikę konfliktu wokół ropy naftowej. Szeroki strumień jednorazowych transferów publicznych będzie przejściowo niwelował ten efekt, przynajmniej dla niektórych grup konsumentów, dodaje ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu