Płaca minimalna 2019. Kto zyska więcej, kto mniej, ile wyniesie stawka godzinowa. Wszystko już jasne!

Zbigniew Biskupski AIP
Marek Szawdyn / Polska Press
Ostatecznie 2 220 złotych minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz 14,50 zł za godzinę pracy. Negocjacje trójstronne: rząd, pracodawcy, związki zawodowe - nie zakończyły się uchwałą ustalającą wspólną kwotę płacy minimalnej. W tej sytuacji ostatnie słowo należy do rządu, a swoją decyzję Rada Ministrów musi ogłosić w Dzienniku Ustaw do 15 września.

2 220 zł minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 roku! Taka była końcowa decyzja Rady Ministrów, przekazana do Rady Dialogu Społecznego w czwartek 14 czerwca. Wcześniej, we wtorek 12 czerwca Rada Ministrów wycofała tę kwestię z cotygodniowego posiedzenia wskutek sporu między ministrami - finansów oraz pracy. Ten drugi resort proponował wyższą podwyżkę - do 2 250 zł.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do połowy czerwca rząd musi zdecydować o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kolejnym roku. Tak wynika z przepisów prawa. Gwarantowana nimi podwyżka według tegorocznych danych makroekonomicznych powinna wynieść 117 zł. Ustalana automatycznie płaca minimalna powinna więc wynosić od 1 stycznia 2019 r. 2 217 zł.

Spór o 30 złotych

Nieco więcej, bo 2 250 zł zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ministerstwo Finansów uznało, że to kwota za wysoka. W konsekwencji sporu z posiedzenia Rady Ministrów punkt wycofano. Po kilku dniach jednak panie minister: Elżbieta Rafalska i Teresa Czerwińska doszły do porozumienia, godząc się na kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę 2 220 zł.

Jak łatwo policzyć, spór był o 30 zł, wygrała go szefowa finansów, a kwota minimalna wynikająca z automatycznego rachunku (117 zł) wzrosła jedynie o 3 zł; a właściwie bardziej był to efekt techniczny (potrzeba równego rachunku) niż ustępstwo.

Dalej nie było lepiej. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę propozycja rządu podlega konsultacji w Komisji Trójstronnej, której rolę odgrywa obecnie Rada Dialogu Społecznego. Tam w ciągu miesiąca: 15 czerwca-15 lipca powinno być wypracowane wspólne stanowisko.

„Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września".

Jednak do uzgodnienia w tym terminie takiego stanowiska nie doszło. Finał konsultacji miał nastąpić na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w miniony czwartek – 12 lipca. Problem w tym jednak, że nie podjęto wówczas uchwały w tej sprawie z… braku kworum. Na posiedzenie nie przybyli bowiem przedstawiciele Forum Związków Zawodowych.

Wybierasz się nad Bałtyk? Musisz spodziewać się, że plaża zostanie nieoczekiwanie zamknięta. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Planujesz podróż samolotem w drugiej połowie lipca? Szykują się strajki i odwołane loty zwłaszcza do i z Hiszpanii oraz Portugalii, ale nie tylko. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!

Na szczęście ustawa przewiduje rozwiązanie na wypadek braku zgody wypracowanej na forum Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego).
„W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji”.

Oznacza to, że w ciągu dwóch niespełna najbliższych miesięcy można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy.

Prawo o płacy minimalnej

Od 1 stycznia 2003 r. kiedy to weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679), regulująca zasady ustalania wysokości tego wynagrodzenia w drodze negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych (obecnie Rada Dialogu Społecznego), ustawa gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem.

Jednocześnie, jeśli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej gwarancja ta jest zwiększona dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB

W przypadku, gdy rzeczywisty wzrost cen różni się od prognozowanego, ustawa przewiduje zastosowanie mechanizmu korygującego.

Ustawa określa terminy podwyższania wysokości minimalnego wynagrodzenia, a mianowicie:
- jeden termin – od 1 stycznia, jeśli prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych jest niższy niż 5 proc.,
- dwa terminy – od 1 stycznia i 1 lipca, w przypadku gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi 5 proc. i więcej.

Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września.
W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji.

Sezon urlopowy w pełni. Wykorzystaj swój urlop do ostatniego dnia. Nowe zasady korzystania z urlopów przewidują bowiem, że urlop niewykorzystany w terminie przepada. Kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

Rząd planuje "wyjąć" ze składowych części minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatki stażowe. Jeśli chcesz wiedzieć, kto na tym zyska a kto straci, po prostu kliknij w ten tekst!

Ustawa, gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość wynagrodzenia w każdym miesiącu nie niższą od wysokości minimalnego wynagrodzenia określonej ustawą. Do ustalenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmowane są wypłacane w danym miesiącu przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zakres składników wynagrodzeń w gospodarce narodowej obowiązujący od 1 stycznia 2000 r. stanowi załącznik do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń (zaktualizowany w 2003 r.).

Odesłanie przez ustawę do składników zaliczonych do wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia z wysokością minimalną nie są brane pod uwagę: dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku.

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzeń lub rozkład czasu pracy wynagrodzenie pracownika będzie niższe od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia wówczas pracownikowi przysługuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Wypłata wyrównania następuje co miesiąc razem z wynagrodzeniem.

Płacisz abonament RTV? Nie płacisz? Kliknij w ten tekst a dowiesz się, ile w 2019 r. trzeba będzie zapłacić za telewizor i radio, a ile wynosić będzie kara za niepłacenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 177

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jolka

,,placa minimalna mocno wzrosnie'' KTO te brednie pisze?

a
ala

przy obecnej drożyźnie 1500 zl to kpina.(oplaty za prąd ,gaz .wodę itd.) a za co zyc? ZART!!!!!!

g
gosc
Jak to kto, bu bu bu budżet zyska najwięcej;)
P
Pietrasss
Tyle teraz trąbią o tym, ze brakuje rąk do pracy, ale taka mała podwyżka i tak nic nie da. Tutaj bydgoszcz-praca.pl jest lista zawodów, w których szczególnie ciężko o pracownika. Większość to praca dla fachowców... A dobry fachowiec może parę razy tyle zarobić na czarno albo za granicą.
q
qw
Mam 35 lat pracy , 2 kierunki studiów, zarządzam pracą 50 osób. Zarabiam Brutto 1850 zł. Kiedy na wiosnę zapytałam dyrektora, czy dogonię przed emeryturą chociaż minimalną pensję , to odpowiedział, że nie przewiduje.
A
Awu
2200 na rękę nawet to nie są żadne cuda. Utrzymanie miesięczne prawie wszystko zabiera.
W
Włościanka
To nawet nie jest wyrównanie za inflację. To jest kpienie z ludzi. Namówili naród do unii a zamiast lepiej to wciąż gorzej. Nigdy nie dogonimy zachodnich płac bo nas sprzedali jako tanią tubylczą siłę roboczą! Wszyscy won!
D
DEDE
2200zł na rękę to rozumie a tak tylko POLAKOM oczy mydlą!
D
DAREK
Chcieliscie to macie ten ,,Kapitalizm,,.Teraz mamy prawdziwa KOMUNE i tyle.
i
inne czasy
2200zł to powinno być NA RĘKĘ! To już nie te czasy, że za 100zł kupimy całą dużą siatkę zakupów. Kilka produktów i stówka poszła.
w
wracam(?)do Polski
szanowny Rzondzie,wzrosnie do wysokosci najnizszej krajowej placy,jak w WIELKIEJ BRYTANII-Personal Allowance.Przestancie biednych ludzi ograbiac z ich ciezkiej pracy!
B
Bogumił

Podniesienie płacy minimalnej powoduje zwiększenie wpływów do budżetu oraz ZUS. To jest główny cel litościwego rządu. Zwiększenie kwoty wolnej od od podatku porawiłoby istotnie szytuację materialną najmniej zarabiających ale zmniejszyłoby wpływy do budżetu. I dlatego, tego nasz litościwy rząd nie zrobi.

T
Tola
Zgadzam się z tym w całej rozciągłości. Dodam tylko, że rząd nie dając nic od siebie, bo przecież te podwyżki mają dać firmy korporacyjne lub prywatne, bierze większy podatek od wyższej płacy. Ściąga też wyższy ZUS i podatki zdrowotne. Jakoś nie widać tej chęci do podnoszenia małych płac w budżetówce.
w
wstyd mi za ten kraj!

1500zł około na rękę.

Mieszkanie:800zł wynajem

opłaty prąd gaz ty:300zł

Kosmetyki chemia i inne wydatki 200zł

Zostaje kur...a 200zł na przezycie w dup...se to wsadzcie!

 

e
eryk
Tyle to powinno być na rękę
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu