Podano zasady wymiany hrywny na złote, znamy ograniczenia i placówki, w których można sprzedać UAH. Narodowy Bank Polski wydał komunikat

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Znamy zasady wymiany hrywny na złote. Są limity, ale Ukraińcy mogą odzyskać oszczędności
Znamy zasady wymiany hrywny na złote. Są limity, ale Ukraińcy mogą odzyskać oszczędności fot. Adam Jankowski/polska press
Hrywny będzie można wymieniać w kilkudziesięciu oddziałach banku PKO BP. Wymiana waluty ukraińskiej na złotówki po wybuchu wojny była niemal niemożliwa dla wielu Ukraińców, którzy przekroczyli granicę Polski z gotówką w kieszeni. Wartość hrywny zmalała, a kantory zaczęły masowo zawieszać jej wymianę. Dla Ukraińców mogło to oznaczać utratę oszczędności lub też jedynych środków do życia. Umowa dotycząca wymiany walutowej między Polską a Ukrainą, pozwala na uruchomienie limitowanej wymiany UAH. Gdzie i na jakich zasadach będzie można dokonać wymiany? Sprawdź

Od 25 marca obywatele Ukrainy wymienią pieniądze w bankach PKO BP — lista oddziałów i zasady

Dorośli obywatele Ukrainy będą mogli wymieniać hrywny od piątku 25 marca w 52 placówkach banku, docelowo ma to być 100 oddziałów w Polsce.

– Wymiana hrywien przywiezionych w gotówce przez uchodźców uciekających z Ukrainy stała się pilnym do rozwiązania problemem. We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim nasz bank oferuje rozwiązanie, które pomoże uchodźcom i ułatwi im pobyt w Polsce. To kolejny, bardzo ważny element wsparcia dla Ukraińców, taki, którego dotychczas na rynku brakowało. Oddziały PKO Banku Polskiego będą tym miejscem, gdzie obywatele Ukrainy będą mogli w łatwy sposób wymienić ukraińską walutę. Uruchomienie programu wymiany walutowej to dla nich konkretna pomoc w tym trudnym czasie – podkreśla Iwona Duda, Prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Tak Ukraińcy odzyskają swoje oszczędności – zasady wymiany waluty ukraińskiej na złote

Kto i na jakich warunkach wymieni gotówkę w hrywnach na złote? Sprawdź zasady:

  • wymiany dokona tylko dorosły obywatel Ukrainy legitymujący się dowodem osobistym (wydanym po 2016 r.) lub ukraiński paszportem zagranicznym,
  • można wymienić do 10 tysięcy UAH na osobę,
  • wymiany można dokonać w wybranych placówkach PKO BP, banki przygotowały specjalne stanowiska w kilkudziesięciu oddziałach w Polsce (ZOBACZ LISTĘ),
  • wymieniać można banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 UAH,
  • wartość sprzedanych hrywien można otrzymać gotówką lub przelewem,
  • kurs UAH jest ustalany przez NBP.

NBP wypracował wspólnie z bankiem centralnym Ukrainy rozwiązanie problemu wymiany UAH na PLN

Możliwość wymiany hrywien na polską walutę nastąpi w piątek 25 marca. NBP w komunikacie 22 marca informuje:

Od dnia 25 marca br., w wybranych oddziałach bankowych w Polsce, możliwa będzie wymiana w gotówce hrywien ukraińskich na polskie złote. Jest to wynik porozumienia podpisanego przez Narodowy Bank Ukrainy i Narodowy Bank Polski w dniu 18 marca 2022 r.

„Wielu przedstawicieli dzielnego Narodu Ukraińskiego, uciekając przed zbrodniczą agresją wojenną, trafiło do Polski. Często, mają oni ze sobą tylko hrywny (zabrane w pośpiechu), których do tej pory nie mogli wymienić na złotego. Od pierwszego dnia wojny pracowaliśmy w NBP, razem z naszymi przyjaciółmi z Narodowego Banku Ukrainy, nad rozwiązaniem tego problemu. Ważne, aby bohaterscy obrońcy Ukrainy wiedzieli, że dbamy o ich rodziny. Bardzo się cieszę z uregulowania tej ważnej dla uchodźców kwestii” – powiedział Prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski będzie skupował od polskich banków hrywny w gotówce otrzymane od obywateli Ukrainy, a następnie wymieni je w NBU według tego samego kursu. Narodowy Bank Ukrainy odkupi od NBP do 10 mld hrywien w gotówce.

Problem z wymianą hrywien – z czego wynikał?

„Uciekając przed grozą wojny, wielu obywateli Ukrainy musiało udać się zagranicę, głównie do Polski. Wielu uchodźców miało ze sobą tylko hrywny w gotówce i napotkało trudności z ich wymianą na polskie złote” - powiedział Kiryło Szewczenko, prezes NBU.

Niektórzy obywatele w obawie przed tym, że za granicą nie będą działać ich karty płatnicze lub zostaną zablokowane ich konta bankowe, wybierało całą dostępną na kontach gotówkę. Dla wielu były to oszczędności życia, dla innych bieżące środki. Kantory szybko zaczęły zawieszać skup hrywien, ich wartość zmalała, a w bankach nie prowadzono wymiany tej waluty.

„Porozumienie, które podpisaliśmy z Narodowym Bankiem Polskim, rozwiązuje ten problem. Obywatele Ukrainy będą mogli wymienić hrywny w gotówce w polskim banku, by zaspokoić swe podstawowe potrzeby. Jesteśmy wdzięczni naszym polskim kolegom za podjęcie tego kroku, który umocni partnerstwo między naszymi narodami” - dodał Szewczenko.

Wymiana hrywien na razie tylko w PKO BP

PKO BP komentuje, że pełni w tej współpracy rolę operatora, a lista oddziałów i wszelkie szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach.

Program wymiany hrywien na złote to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Ukrainy - PKO Bank Polski pełni w nim rolę operatora. W wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego każdy pełnoletni obywatel Ukrainy będzie mógł wymienić maksymalnie do 10 000 hrywien. Wymianie podlegają jedynie banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Pracownicy banku będą weryfikować klientów na podstawie ukraińskich dokumentów tożsamości – wyjaśnia Piotr Wardziak, Ekspert PKO BP

Prezes NBP na konferencji 10 marca podkreślił, że PKO BP na pewno będzie prowadziło wymianę hrywien, ze względu na ilość posiadanych oddziałów. Natomiast niewykluczony jest udział innych banków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu