Podatek od nieruchomości idzie w górę. Wiemy, o ile gminy podniosą stawki opłat

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Z danych Instytutu wynika, że nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości na 2022 r. zdecydowało się wprowadzić aż 88 proc. wszystkich gmin.
Z danych Instytutu wynika, że nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości na 2022 r. zdecydowało się wprowadzić aż 88 proc. wszystkich gmin. Wojciech Wojtkielewicz
Aż 88 proc. gmin podniosło podatek od nieruchomości na 2022 r. – informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Co więcej, przybywa gmin stosujących maksymalne stawki opłat. Określenie wysokości podatku na danym obszarze leży w gestii gmin, a każda z nich do końca bieżącego roku musi ogłosić ustaloną kwotę podatku na rok kolejny. Jeśli uchwała nie zostanie podjęta, stawki pozostają bez zmian.

W najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego analitycy wskazują, że podatek od nieruchomości to najważniejszy podatek lokalny.

„Łączne przychody z tego tytułu w 2022 r. wyniosą około 27,5 mld zł i stanowić będą 17,6 proc. dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego” — czytamy.

Coraz więcej gmin podnosi stawki podatku

Z danych Instytutu wynika, że nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości na 2022 r. zdecydowało się wprowadzić aż 88 proc. wszystkich gmin. Dla porównania rok wcześniej na taki krok zadecydowało się 70 proc. gmin.

I chętnie dobijają do stawki maksymalnej

Spośród gmin, które zmieniały stawki na 2022 r., 122 (z 2477 wszystkich gmin) przyjęło ich maksymalny poziom dla wszystkich podmiotów. A tendencja jest wzrostowa.

Jak czytamy w raporcie, w perspektywie ostatnich 5 lat widać, że gminy chętniej korzystały z maksymalnych stawek. Podstawowe stawki dla budynków mieszkalnych oraz pod działalność gospodarczą wzrosły od 2018 r. kolejno z 0,63 zł do 0,73 zł (16 proc.) oraz 19,66 zł do 22,13 zł (12,6 proc).

„Liczba gmin, które wprowadziły maksymalną stawkę podatku dla budynków mieszkalnych wzrosła z 331 do 430 (o 29 proc.). W przypadku budynków pod działalność gospodarczą jest to wzrost ze 191 do 312 gmin (o 63 proc.). Najczęściej na takie zmiany decydowały się gminy miejskie" — czytamy.

Inflacja wywinduje wysokość opłat?

Niestety maksymalne stawki podatku od nieruchomości mogą jeszcze wzrosnąć. Ustala je Ministerstwo Finansów – biorąc pod uwagę poziom inflacji za pierwsze półrocze danego roku, wyznacza stawki na rok kolejny. W pierwszym półroczu 2022 r. inflacja zwiększyła się o 11,8 proc. i o tyle wzrosną najwyższe dopuszczalne stawki podatku od nieruchomości.

O ile zwiększą się stawki podatku w przyszłym roku?

Maksymalna stawka podatku zwiększy się w 2023 r.:

  • od budynków mieszkalnych z 0,89 zł (obecnie) za metr do 1 zł;
  • od budynków, w których jest prowadzona działalność gospodarcza – z 25,74 do 28,78 zł;
  • od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – z 5,25 zł do 5,87 zł;
  • od gruntów budowlanych – z 0,5 zł do 0,61 zł;
  • od gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej – ze 1,05 do 1,16 zł za;
  • od pozostałych gruntów – z 0,54 zł do 0,61 zł.

Warto przypomnieć, że 15 września mija termin opłacenia trzeciej raty podatku od nieruchomości za 2022 rok.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu