Kto najczęściej dorabia?
Analiza danych z badania „Jak dorabiają Polacy", przeprowadzonego w sierpniu przez SW Research na zlecenie Gi Group Poland. pokazuje, że chęć dorobienia po godzinach pracy jest szczególnie popularna wśród młodych osób, mieszkańców dużych miast, pracujących na pół etatu oraz tych, którzy zarabiają ponad 5 tys. zł miesięcznie. W porównaniu do poprzedniego roku, odsetek osób poszukujących dodatkowych źródeł dochodu wzrósł o 3,9 punktu procentowego, osiągając poziom 41,3 proc.
Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Poland, zauważa, że Polacy są zainteresowani dodatkowymi możliwościami zarobkowania głównie w celu pokrycia wydatków wykraczających poza podstawowe potrzeby, oszczędzania oraz zwiększenia możliwości rozwoju zawodowego.
Charakterystyka dorabiających
Z badania wynika, że mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania dodatkowych zleceń niż kobiety (49,8 proc. w porównaniu do 40,4 proc.). Najwięcej osób dorabiających posiada wykształcenie podstawowe (51 proc.) lub wyższe (47,4 proc.). Najaktywniejsi w poszukiwaniu dodatkowej pracy są przedstawiciele najmłodszych pokoleń - ponad 54 proc. osób poniżej 24 roku życia oraz ponad 52 proc. w grupie wiekowej 25-34 lata.
Co więcej, co druga osoba prowadząca własną działalność oraz 44 proc. osób zatrudnionych na etacie (zarówno na pełen, jak i na pół etatu) podejmuje się pracy dodatkowej.
Motywacje i nakład czasu
Głównymi motywacjami dla podejmowania dodatkowych zleceń są chęć pokrycia wydatków niezbędnych do życia (30,2 proc.) oraz gromadzenie oszczędności (27,2 proc.). Dla niektórych (14 proc. respondentów) dodatkowa praca jest sposobem na zwiększenie domowego budżetu, gdy dochody z głównej pracy są niewystarczające. Inne powody to realizacja pasji (13,8 proc.) oraz chęć rozwoju zawodowego i zdobywania nowych umiejętności (9,8 proc.). Część respondentów (4,4 proc.) pracuje dodatkowo, rozwijając własny biznes.
Osoby dorabiające poświęcają na dodatkową pracę zazwyczaj do 9 godzin tygodniowo (45,9 proc. respondentów). Co trzecia osoba angażuje się w dodatkowe projekty przez 10–19 godzin tygodniowo, a prawie co dziesiąty badany poświęca jeszcze więcej czasu.
Podsumowując, praca dodatkowa ma w większości charakter dorywczy (56 proc. przypadków), co jest szczególnie popularne wśród osób zatrudnionych na etacie (55 proc.). Inni respondenci wskazują na stałą pracę dodatkową u innego pracodawcy (26,3 proc.).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?