Spis treści
Kto przenosi się do małych miast?
Zgodnie z danymi GUS, w 2023 roku na wsi mieszkało 15 mln 260 tys. osób, co stanowiło 41% ogółu ludności Polski. Większość tej grupy to osoby, które urodziły się jako mieszkańcy wsi. Jednakże, jak wynika z październikowego badania CBOS, coraz więcej osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania.
Migracja między miastem a wsią nie jest już tak rzadka jak kiedyś. "Oznacza to, że bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie" - zaznaczono w badaniu. Wzrost liczby osób przenoszących się z miast na wieś może być związany z różnymi czynnikami, takimi jak poszukiwanie lepszej jakości życia czy niższe koszty utrzymania.
Migranci w małych i średnich miastach
CBOS zauważa, że migranci ze wsi do miasta najczęściej osiedlają się w małych i średnich miastach, liczących od 20 do 100 tys. ludności. Co ciekawe, w tej grupie dominują emeryci, którzy często szukają spokojniejszego miejsca do życia po zakończeniu kariery zawodowej.
Z kolei inne statystyki wskazują, że im większe miasto, tym mniej jest w nim mieszkańców pochodzących ze wsi. Na przykład w miastach do 19999 mieszkańców 32% mieszkańców pochodzi z terenów wiejskich, natomiast w miastach o liczbie ludności 500 tys. i większej jest to już 20%.
Zakorzenienie w miejscu zamieszkania
CBOS zadał respondentom pytanie o to, jak długo ich rodzina jest związana z miejscem zamieszkania.
Mniej więcej jedna trzecia respondentów to migranci, jedna czwarta – osoby należące do drugiego pokolenia mieszkańców danej miejscowości i nieco ponad jedna trzecia – osoby zakorzenione w tym miejscu od co najmniej dwóch pokoleń - podano.
Największym stopniem zakorzenienia wykazują się mieszkańcy wsi.
Wieś i małe miasta to obszary, skąd ludzie relatywnie najmniej chętnie migrują i stosunkowo najczęściej zdarza się, że mieszkają w jednym miejscu od kilku pokoleń - poinformowano.
To pokazuje, że mimo rosnącej mobilności, tradycja i przywiązanie do miejsca zamieszkania nadal odgrywają ważną rolę.
Wykształcenie a migracja
Wykształcenie odgrywa kluczową rolę w procesie migracji. „Wykształcenie najwyraźniej sprzyja migracji, zapewne jest jej przyczyną. Jedynie co trzecia osoba z wyższym wykształceniem mieszka w tej samej miejscowości co jej dziadkowie, a 46 proc. przeprowadziło się do miejscowości, w której mieszka. Jest to trzeci najwyższy odsetek w całej próbie” - poinformował CBOS.
Osoby z wyższym wykształceniem często poszukują lepszych możliwości zawodowych i życiowych, co skłania je do zmiany miejsca zamieszkania. Wysokie kwalifikacje otwierają drzwi do większych miast, gdzie rynek pracy jest bardziej zróżnicowany i dynamiczny.
Dlaczego jedni zostają, a inni wyjeżdżają?
CBOS podkreślił również, że prawie połowa respondentów zadeklarowała, iż najchętniej zamieszkałaby na wsi (43 proc.). Największy odsetek tej grupy osób to te, które z nich pochodzą. „Co szósta spośród nich byłaby skłonna brać pod uwagę przeniesienie się do innego typu miejscowości, przy czym stosunkowo najczęściej w grę wchodziłoby małe miasto” - zaznaczono.
Spośród aktualnych mieszkańców wsi 77% pragnie również tam mieszkać. To pokazuje, że mimo rosnącej mobilności, wielu ludzi wciąż ceni sobie życie na wsi, które kojarzy się z bliskością natury i spokojem.
Czy szanse na sukces są takie same w mieście i na wsi?
Pracownia zapytała także badanych o to, czy ludzie ze wsi w porównaniu z ludźmi z miasta mają obecnie takie same, mniejsze czy większe szanse życiowe. Większość stwierdziła, że w dziedzinie wykształcenia, poziomu życia, możliwości rozwoju i zdobycia wysokiej pozycji społecznej szanse są dzisiaj takie same.
To optymistyczne podejście wskazuje na zmieniające się postrzeganie życia na wsi, które staje się coraz bardziej atrakcyjne, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia w miastach i poszukiwania równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
