Polacy wskazują priorytety dla rządu. „W ostatecznym rozrachunku kierujemy się portfelem i poczuciem bezpieczeństwa"

Maciej Badowski
PAP
Ponad połowa Polaków jako priorytetowe zadanie dla rządu w ciągu najbliższych miesięcy wskazuje na walkę z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków.
Ponad połowa Polaków jako priorytetowe zadanie dla rządu w ciągu najbliższych miesięcy wskazuje na walkę z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków. Lucyna Nenow/ Polska Press
Ponad połowa Polaków uznaje, iż rząd powinien skupić się na problemie rosnących cen i wysokich rachunków w najbliższych miesiącach. – Wyniki pokazują, że o ile kwestie światopoglądowe bywają dla wyborców ważne, to w ostatecznym rozrachunku kierujemy się portfelem i poczuciem bezpieczeństwa. W tym sondażu widać to jak na dłoni – komentuje dr hab. Szymon Ossowski, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spis treści

Polacy głosują portfelem

Ponad połowa respondentów (51,4 proc.) w sondażu IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, wśród priorytetów dla rządzących zdecydowanie stawia na pierwszym miejscu walkę z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków. Oprócz kwestii ekonomicznych, Polacy zwracają również uwagę na inne ważne aspekty życia społecznego i politycznego. W sondażu na kolejnych miejscach uplasowały się: wzmocnienie bezpieczeństwa państwa (28,4 proc.), poprawa ochrony zdrowia (25,7 proc.), budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (23,4 proc.), a także budowa elektrowni jądrowej (23,2 proc.).

Mniej istotne kwestie

Mimo wysokiego priorytetu dla walki z cenami, Polacy nie zapominają o innych ważnych tematach. Reforma wymiaru sprawiedliwości zdobyła poparcie 16,5 proc. badanych, natomiast rozliczenie poprzedniej władzy oraz obniżki podatków również znalazły swoje miejsce wśród odpowiedzi, odpowiednio 16,4 proc. i 15,7 proc. wskazań. Dostęp do aborcji jako priorytet wskazało 13,4 proc. respondentów.

Z drugiej strony zaledwie 9,6 proc. ankietowanych uznało, że rząd powinien skupić się na poszerzaniu dostępu do tanich mieszkań, a 6,4 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem związków partnerskich. Ograniczenie sprzedaży alkoholu oraz niezdecydowanie w odpowiedziach uzyskało po 1,1 proc.

Dr hab. Szymon Ossowski, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zauważa, że choć kwestie światopoglądowe są ważne dla wyborców, to jednak w decydujących momentach to kwestie ekonomiczne i bezpieczeństwa zdają się odgrywać kluczową rolę.

– Wyniki pokazują, że o ile kwestie światopoglądowe bywają dla wyborców ważne, to w ostatecznym rozrachunku kierujemy się portfelem i poczuciem bezpieczeństwa. W tym sondażu widać to jak na dłoni – podkreśla.

„DGP" zwraca uwagę, że plany obecnej koalicji rządzącej tylko częściowo pokrywają się z oczekiwaniami wskazanymi przez respondentów, co może sugerować potrzebę korekty priorytetów w polityce rządu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26-28 lipca 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków, wykorzystując metodę mix-mode online oraz telefoniczne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CAWI/CATI).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu