Spis treści
Polacy głosują portfelem
Ponad połowa respondentów (51,4 proc.) w sondażu IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, wśród priorytetów dla rządzących zdecydowanie stawia na pierwszym miejscu walkę z rosnącymi cenami i wysokimi kwotami rachunków. Oprócz kwestii ekonomicznych, Polacy zwracają również uwagę na inne ważne aspekty życia społecznego i politycznego. W sondażu na kolejnych miejscach uplasowały się: wzmocnienie bezpieczeństwa państwa (28,4 proc.), poprawa ochrony zdrowia (25,7 proc.), budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (23,4 proc.), a także budowa elektrowni jądrowej (23,2 proc.).
Mniej istotne kwestie
Mimo wysokiego priorytetu dla walki z cenami, Polacy nie zapominają o innych ważnych tematach. Reforma wymiaru sprawiedliwości zdobyła poparcie 16,5 proc. badanych, natomiast rozliczenie poprzedniej władzy oraz obniżki podatków również znalazły swoje miejsce wśród odpowiedzi, odpowiednio 16,4 proc. i 15,7 proc. wskazań. Dostęp do aborcji jako priorytet wskazało 13,4 proc. respondentów.
Z drugiej strony zaledwie 9,6 proc. ankietowanych uznało, że rząd powinien skupić się na poszerzaniu dostępu do tanich mieszkań, a 6,4 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem związków partnerskich. Ograniczenie sprzedaży alkoholu oraz niezdecydowanie w odpowiedziach uzyskało po 1,1 proc.
Dr hab. Szymon Ossowski, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zauważa, że choć kwestie światopoglądowe są ważne dla wyborców, to jednak w decydujących momentach to kwestie ekonomiczne i bezpieczeństwa zdają się odgrywać kluczową rolę.
– Wyniki pokazują, że o ile kwestie światopoglądowe bywają dla wyborców ważne, to w ostatecznym rozrachunku kierujemy się portfelem i poczuciem bezpieczeństwa. W tym sondażu widać to jak na dłoni – podkreśla.
„DGP" zwraca uwagę, że plany obecnej koalicji rządzącej tylko częściowo pokrywają się z oczekiwaniami wskazanymi przez respondentów, co może sugerować potrzebę korekty priorytetów w polityce rządu.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26-28 lipca 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków, wykorzystując metodę mix-mode online oraz telefoniczne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CAWI/CATI).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?