Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru

Maciej Badowski
Opracowanie:
Polenergia wygrała przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów. Przetarg obejmował dostawę paliwa dla 20 autobusów. Na zdjęciu elektrociepłownia Nowa Sarzyna.
Polenergia wygrała przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów. Przetarg obejmował dostawę paliwa dla 20 autobusów. Na zdjęciu elektrociepłownia Nowa Sarzyna. https://www.polenergia.pl/ materiały prasowe
Polenergia wygrała przetarg na dostawę wodoru dla 20 autobusów MPK Rzeszów. Umowa przewidziana jest na okres 15 lat. Za dostawę zielonego wodoru odpowiadać będzie H2HUB Nowa Sarzyna. – Przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów ma szansę stać się katalizatorem rozwoju całego regionu w obszarze gospodarki wodorowej – mówi Emilia Makarewicz, Dyrektorka Działu Projektów Wodorowych w Grupie Polenergia.

Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru

– Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru. Przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów ma szansę stać się katalizatorem rozwoju całego regionu w obszarze gospodarki wodorowej. To także dowód na to, że wodór to jeden z najważniejszych nośników zielonej energii z ogromnym potencjałem w obszarze transportu miejskiego. Stawiamy ważny krok na drodze Polenergii do budowy wodorowego łańcucha wartości i wykorzystania tego surowca na ogólnopolską skalę – tłumaczy Emilia Makarewicz, Dyrektorka Działu Projektów Wodorowych w Grupie Polenergia.

Jak przekazano w przesłanym komunikacie, oferta największej polskiej prywatnej grupy energetycznej uzyskała maksymalną liczbę 100 punktów w kryterium ceny. Wybór dostawcy nastąpił w momencie, gdy Polenergia wkracza w kluczowe fazy rozwoju swoich projektów wodorowych. Projekt H2HUB Nowa Sarzyna, który będzie produkował zielony wodór dla MPK Rzeszów, niedawno uzyskał pozwolenie na budowę dla instalacji do produkcji i nalewu tego surowca.

Polenergia finalizuje prace nad elektrolizerem

Elektrolizer o mocy 5 MW ma być kluczowym elementem projektu. Elektrolizer pozwoli na produkcję do 90 kg surowca na godzinę. W ramach projektu planowana jest także budowa dwóch stacji tankowania wodoru – w Rzeszowie oraz Nowej Sarzynie. Dzięki nim Polenergia zapewni autobusom miejskim ciągłość tankowania zielonym paliwem. Projekt H2HUB Nowa Sarzyna zdobył dofinansowanie NFOŚiGW. Innym bardzo ważnym projektem wodorowym Polenergii jest H2Silesia. To projekt rozwijany na Górnym Śląsku, który zakłada budowę fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW.

H2Silesia będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego zielonego wodoru rocznie. Projekt otrzymał decyzję notyfikacyjną Komisji Europejskiej, dzięki które może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu