Spis treści
Nowatorskie panele fotowoltaiczne na polskim rynku
Panele słoneczne oferowane przez EcoRun są wykonywane przy użyciu technologii cienkowarstwowej i podłoży opartych na elastycznym materiale. Dzięki temu możliwe staje się ich zastosowanie nie tylko na tradycyjnych dachach, ale także na lekkich konstrukcjach, w tym dachach pojazdów, łodzi, samochodów dostawczych, szklarniach, wiatach i halach logistycznych.
Jako przykład ich wykorzystania podano jedną ze spółek zależnych koncernu Nestlé, w której elastyczne panele zamontowano na dachach ciężarówek, aby zasilały podnośniki służące do załadunku i rozładunku dostaw.
– Zakładamy, że wprowadzenie do oferty izraelskich paneli fotowoltaicznych otworzy przed nami nowe możliwości rynkowe, szczególnie w obszarach, które dotychczas – ze względu na ograniczenia konstrukcyjne – pozostawały poza zasięgiem tradycyjnych technologii PV – podkreśla Mateusz Wróbel, prezes zarządu EcoRun.
– Oferowane przez nas rozwiązanie umożliwia efektywne wykorzystanie energii słonecznej w miejscach, w których montaż standardowych paneli byłby nieopłacalny lub niemożliwy. Co więcej, eliminuje konieczność kosztownych adaptacji infrastruktury oraz wyłączania z użytku dużych powierzchni pod montaż rusztowań. Dzięki temu nasz produkt pozwala na szybkie uruchomienie farmy słonecznej z wykorzystaniem istniejących struktur, nawet tych, które wcześniej nie spełniały wymagań dla konwencjonalnych systemów PV – dodaje.
Sprawność oferowanych paneli słonecznych
Większość dostępnych na rynku klasycznych modułów fotowoltaicznych wyróżnia się średnią sprawnością w zakresie od 18 do 21 proc. – Dziś producent paneli i zarazem twórca technologii gwarantuje nam sprawność na poziomie 17,5 proc., ale trwają już prace nad wydajniejszymi rozwiązaniami. Główna przewaga technologii Apollo Power sprowadza się do prostej różnicy między uzyskaniem porównywalnej ilości energii poprzez zastosowanie elastycznych paneli o wadze 350 kg oraz wykorzystanie klasycznej konstrukcji nośnej i szklanych paneli o wadze około 2 t – wyjaśnia Wróbel.
System paneli Apollo to superlekka konstrukcja o wadze ok. 3 kg/m2, które z powodzeniem można stosować także na nowoczesnych halach z płyty wielowarstwowej. Moduły przykleja się bezpośrednio do powierzchni dachu – także na zaokrąglonych powierzchniach – lub montuje na konstrukcji wsporczej. Dla porównania tradycyjne rozwiązania mogą ważyć od ok. 10–14 kg do nawet 35 kg/m2 z konstrukcją balastową, co uniemożliwia ich założenia na 27 proc. dachów w Polsce.
Montaż jest przeprowadzany bez ingerencji w infrastrukturę. Rozmiar podstawowego elastycznego panelu to 12 metrów kwadratowych. Dzięki mocy wyjściowej 1,8 kW moduły te nadają się do szerokiej gamy projektów fotowoltaicznych, co upraszcza procesy instalacji i logistyki.
Panele słoneczne zostały certyfikowane oraz dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej. Uzyskały też certyfikat Solar PTL niezależnego amerykańskiego laboratorium badawczego.
EcoRun S.A. to holding z sektora OZE, do którego należy m.in. Supreme Energy – spółka z podium firm sprzedażowych, specjalizująca się w sprzedaży systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii, pieców na pellet, pieców zgazowujących drewno, hybrydowej usługi bilansowania wraz z wykorzystaniem wirtualnego magazynu energii, ładowarek do samochodów elektrycznych oraz usługi termomodernizacji. Grupa planuje uzyskać status spółki publicznej na warszawskiej giełdzie.
