Nowa elektrownia fotowoltaiczna dla NGK Ceramics Polska

Maciej Badowski
Opracowanie:
Kajima Poland oraz firma Hymon, wiodący polski dostawca instalacji fotowoltaicznych, zakończyli budowę nowej elektrowni fotowoltaicznej na potrzeby zakładu NGK Ceramics Polska.
Kajima Poland oraz firma Hymon, wiodący polski dostawca instalacji fotowoltaicznych, zakończyli budowę nowej elektrowni fotowoltaicznej na potrzeby zakładu NGK Ceramics Polska. Kajima Poland
Budowa nowoczesnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 11,6 MW dla NGK Ceramics Polska została zakończona. Projekt, realizowany przez firmy Kajima Poland i Hymon, stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Elektrownia zlokalizowana w Dąbrowie Górniczej będzie produkować 11 600 MWh energii rocznie.

Współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju

Generalny wykonawca, firma Kajima Poland, oraz Hymon, wiodący dostawca instalacji fotowoltaicznych, połączyli siły, aby zrealizować ten ambitny projekt. Elektrownia fotowoltaiczna, zainstalowana na powierzchni 51 000 m², składa się z około 20 tys. paneli, dwóch stacji transformatorowych oraz podstacji SN.

Kajima Poland, jako generalny wykonawca, była odpowiedzialna za cały proces budowy, w tym opracowanie projektu wykonawczego i budowlanego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Firma Hymon dostarczyła i zamontowała panele, falowniki oraz podkonstrukcje.

Kajima Poland Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej korporacji budowlanej Kajima Corporation. 100 proc. udziałów spółki należy do Kajima Europe Design and Construction (Holding) Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Kajima Poland specjalizuje się w generalnym wykonawstwie obiektów przemysłowych, logistycznych, handlowych, biurowych oraz mieszkalnych z wykorzystaniem najnowszych technologii projektowych oraz realizacyjnych. Od początku swojej obecności w Polsce zrealizowała już ponad 150 obiektów o wielkości 10 - 200 tys. m kw.

Firma Hymon oferuje kompleksową obsługę firm i przedsiębiorstw, dostarczając systemy fotowoltaiczne wspomagane magazynowaniem ciepła, rozwiązania do magazynowania energii, ładowarki do pojazdów osobowych i dostawczych, a także rozbudowując systemy grzewcze oparte na pompach ciepła z pełną automatyką. Firma planuje dalszą ekspansję i koncentruje się na innowacyjnych rozwiązaniach. W 2019 r. w rankingu przeprowadzonym przez Instytut Energii Odnawialnej firma zajęła pierwsze miejsce pod względem mocy zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych.

Wyzwania techniczne i innowacyjne rozwiązania

Budowa elektrowni fotowoltaicznej na skalistym podłożu była nie lada wyzwaniem. Dzięki współpracy obu firm udało się opracować indywidualną technologię prac, co pozwoliło na skrócenie czasu realizacji oraz redukcję kosztów.

– We współpracy z firmą Hymon opracowaliśmy indywidualną technologię prac i plan zapewnienia jakości posadowienia konstrukcji, co pozwoliło na skrócenie czasu realizacji oraz kosztów z tym związanych m.in. poprzez redukcję liczby wierconych otworów w gruncie o ponad 80 proc. – skomentował Maciej Runkiewicz, prezes firmy Kajima Poland.

Znaczenie projektu dla Hymon

Firma Hymon, od 2011 roku dostarczająca zaawansowane rozwiązania fotowoltaiczne, odegrała kluczową rolę w realizacji projektu. Dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej, zespół Hymon sprostał wymaganiom technicznym i terminowym.

– Zdajemy sobie sprawę, że skala projektu i jego złożoność wymagały rozległej wiedzy specjalistycznej. Zbudowanie tak dużej instalacji, począwszy od fazy konstrukcyjnej, było wyzwaniem, szczególnie ze względu na skaliste podłoże, które komplikowało proces wbijania pali – wskazał Grzegorz Rutkowski, prezes firmy Hymon.

– Dodatkowo wymóg dotrzymania terminu realizacji oraz wysokiej jakości końcowego produktu został nałoży na firmę Hymon przez generalnego wykonawcę (Kajima Poland). To zmotywowało nas do nieustannego doskonalenia i utrzymania wysokiego standardu prac inżynieryjnych – dodał.

Wpływ na środowisko i społeczność

Nowa elektrownia fotowoltaiczna nie tylko wspiera NGK Ceramics Polska w dążeniu do neutralności węglowej, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza w regionie. Projekt angażował 55 osób z firmy Hymon, które posiadają wieloletnie doświadczenie w sektorze energii odnawialnej.

– Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia i cieszę się, że przyczyniamy się do realizacji naszego wspólnego celu – poprawy jakości powietrza w regionie – dodał Rutkowski.

Realizacja tego projektu to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w Polsce. Dzięki współpracy firm Kajima Poland i Hymon, NGK Ceramics Polska może teraz korzystać z czystej energii, co znacząco przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla i zwiększenia niezależności energetycznej kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu