Polska i Świat – Tematy zastępcze w grze

Grzegorz Raupuk
Grzegorz Raupuk, Członek Zarządu, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami, RDM Wealth Management
Grzegorz Raupuk, Członek Zarządu, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami, RDM Wealth Management RDM WM
Już dawno nie było tak spokojnie. Na horyzoncie nie widzimy żadnych poważniejszych wydarzeń, które mogłyby zburzyć harmonię na rynkach. Czy zatem można oczekiwać, że końcówka miesiąca zakończy się tzw. „strojeniem okienek”?

Niewykluczone. Być może zarządzający przed wakacjami będą chcieli nieco podreperować półroczny wynik podciągając kursy akcji. Tym bardziej że makro sprzyja, a zdecydowana większość ryzyk, która w ostatnich miesiącach targała rynkami ustąpiła. Chociażby sytuacja polityczna w Europie stała się nad wyraz klarowna, a kwestia powiązań Trumpa z Rosją po niezbyt sensacyjnych zeznaniach Comeya przestała elektryzować inwestorów. Trochę niepokoi tylko, że zbliżają się wakacje, a z nimi niższa aktywność na giełdach (co już doskonale widać po krajowym parkiecie), co oznacza, że kolejne 2 miesiące mogą (nie muszą) okazać się dość leniwe.

Żeby nie było - jest kilka tematów zastępczych, które przynajmniej na jakiś czas mogłyby nieco rozruszać błądzących myślami po gorących piaskach inwestorów. Po pierwsze Chiny. We wtorek dowiemy się, czy 169 spółek z rynku A-Share (segment dostępny głównie dla inwestorów z Chin i kwalifikowanych inwestorów zewnętrznych) zostanie włączonych do indeksów MSCI. Wbrew przytaczanym przy tej okazji w różnych serwisach liczbom (że tamtejszy rynek tzw. onshorowy jest drugim największym na świecie) zauważmy, że spośród objętych wnioskiem jest jedynie skrawek spośród 3880 przedsiębiorstw notowanych w Shenzen i w Shanghaju. Jeśli zdecydowano by się na włączenie tych akcji do MSCI Emerging Markets ich udział w indeksie wyniósłby zaledwie około 0,5%. Naszym zdaniem wymowa tego wydarzenia byłaby jednak w dłuższym horyzoncie bardzo pozytywna dla chińskiej giełdy. Przypomnijmy do tej pory już kilkukrotnie odrzucono prośbę o włączenie do indeksów światowych spółek z Państwa Środka ze względu na kontrole kapitałowe oraz długie rozliczanie transakcji. Taki krok były precedensem, który przeciera szlak innym spółkom z A-Share, co zapewne zwiększyłoby zainteresowanie tamtejszym rynkiem.

W piątek poznamy czerwcowe, wstępne dane o PMI. Nie spodziewamy się jakichś specjalnych zaskoczeń. Ewentualna poprawa, jeśli rzeczywiście będzie miała miejsce, może być jedynie symboliczna, ponieważ indykatory są na bardzo wysokich poziomach. W cenach (zgodnie z prognozami) jest nieznaczne pogorszenie wskaźników, ale nawet jeśli by się okazało, że jednomiesięczne dane okażą się słabsze od oczekiwań trend jest na tyle silny, iż zapewne zostanie to przez inwestorów zignorowane.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu