Polska musi wzmocnić rynek pracy i aktywizować kobiety, twierdzi Komisja Europejska

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Polska powinna załatać niedobory siły roboczej, zaktywizować zawodowo kobiety i osoby z niepełnosprawnościami oraz poprawić umiejętności cyfrowe dorosłych Polaków – zaleca Komisja Europejska.
Polska powinna załatać niedobory siły roboczej, zaktywizować zawodowo kobiety i osoby z niepełnosprawnościami oraz poprawić umiejętności cyfrowe dorosłych Polaków – zaleca Komisja Europejska. Pixabay
Komisja Europejska zaleca Polsce podjęcie działań mających na celu wzmocnienie rynku pracy poprzez zwiększenie aktywności zawodowej kobiet i osób z niepełnosprawnościami oraz poprawę umiejętności cyfrowych dorosłych. Mimo stabilności rynku pracy, Polska musi stawić czoła kilku wyzwaniom.

Spis treści

Stabilność rynku pracy w Polsce i rekordowy poziom zatrudnienia

Komisja Europejska poinformowała, że polski rynek pracy jest obecnie stabilny, a wskaźnik zatrudnienia w 2023 roku osiągnął rekordowy poziom 77,9%, przewyższając średnią unijną wynoszącą 75,3%. Polska może również pochwalić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, która wynosi 2,8%. Mimo tych pozytywnych wskaźników, polski rynek pracy zmaga się z pewnymi problemami, które wymagają uwagi.

Jednym z głównych wyzwań są niedobory siły roboczej, które wynikają głównie z malejącej liczby ludności w wieku produkcyjnym oraz niższej aktywności zawodowej niektórych grup społecznych, w tym kobiet. W 2023 roku współczynnik aktywności zawodowej kobiet był niższy niż mężczyzn, a wiele kobiet decydowało się na pozostanie w domu w celu opieki nad dziećmi lub innymi członkami rodziny.

Wyzwania związane z opieką nad dziećmi w Polsce

Komisja Europejska zwróciła uwagę na niski poziom uczestnictwa dzieci poniżej 3. roku życia w formalnej opiece, takiej jak żłobki. W 2023 roku jedynie 12,6% dzieci w tej grupie wiekowej korzystało z takich usług, co oznacza spadek o 3,3% w porównaniu z rokiem 2022. Jest to znacznie poniżej średniej unijnej wynoszącej 37,5%. KE określiła tę sytuację jako „krytyczną”, sugerując, że niski wskaźnik uczestnictwa w opiece formalnej może wpływać na udział kobiet w rynku pracy.

Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami i rozwój umiejętności cyfrowych

Komisja podkreśliła także konieczność zwiększenia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami, ponieważ luka w zatrudnieniu tej grupy jest jedną z największych w UE. Dodatkowo, KE zaleca poprawę podstawowych umiejętności cyfrowych dorosłych Polaków, które obecnie są na niskim poziomie. Według danych z 2022 roku, jedynie 20,3% dorosłych Polaków uczestniczyło w edukacji pozaformalnej, co jest wynikiem niższym niż średnia unijna wynosząca 39,5%.

Problem z edukacją młodzieży i sytuacja społeczna w Polsce

W 2022 roku pogorszyły się wyniki edukacyjne młodzieży w Polsce. Odsetek 15-latków bez podstawowej wiedzy w matematyce wzrósł do 23%, w czytaniu do 22,2%, a w naukach przyrodniczych do 18,6%, co stanowi jeden z najsłabszych wyników w Unii Europejskiej. Mimo to, sytuacja społeczna w Polsce jest stosunkowo stabilna. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w 2023 roku wyniósł 16,3% ogółem i 16,9% dla dzieci, co jest lepszym wynikiem niż średnia unijna.

Wnioski Komisji Europejskiej: czas na działania w celu poprawy sytuacji na rynku pracy

Zalecenia dla Polski zostały opublikowane w ramach jesiennego pakietu europejskiego semestru dotyczącego zatrudnienia. Z raportu wynika, że unijny rynek pracy pozostaje odporny, a wskaźnik zatrudnienia osiągnął rekordowy poziom. Pomimo spadku inflacji i powolnego wzrostu płac, wydajność pracy w UE spada, co może wpłynąć na konkurencyjność. Polska, mimo stabilnej sytuacji społecznej, musi podjąć działania w celu poprawy sytuacji na rynku pracy.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu