Polska potrzebuje regulacji, które umożliwią rozwój magazynów energii

Maciej Badowski
Opracowanie:
Magazyny energii ograniczają zjawisko curtailment, czyli konieczności redukcji produkcji z OZE w momentach nadmiaru podaży.
Magazyny energii ograniczają zjawisko curtailment, czyli konieczności redukcji produkcji z OZE w momentach nadmiaru podaży. Arkadiusz Gola/ Polska Press
W Polsce konieczne jest pilne wprowadzenie przejrzystych i stabilnych regulacji, które umożliwią dynamiczny rozwój magazynów energii. – Kiedy więcej odnawialnych źródeł energii pojawia się w sieci powodując zmienność dostaw energii, ograniczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla jej stabilizacji – komentuje Benedikt Fraitzl z European Energy.

Spis treści

PSE: Polski system elektroenergetyczny już dziś potrzebuje 10 GW w bateryjnych magazynach energii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazują, że polski system elektroenergetyczny już dziś potrzebuje 10 GW w bateryjnych magazynach energii, a ponad 15 GW do roku 2034, co znacząco wpłynie na stabilizację pracy systemu elektroenergetycznego.

Według Międzynarodowej Agencji Energii, aby osiągnąć cel COP, jakim jest potrojenie odnawialnych źródeł energii do 2030 r. w skali globalnej, moc magazynowania musi wzrosnąć sześciokrotnie, do ponad 1500 GW, z czego 90 proc. wzrostu będzie stanowić magazyny energii elektrycznej.

– Kiedy więcej odnawialnych źródeł energii pojawia się w sieci powodując zmienność dostaw energii, ograniczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla jej stabilizacji. Problem można rozwiązać używając systemów magazynowania energii. Dzięki nim sieć energetyczna będzie bardziej bezpieczna i elastyczna. Zmniejszy to straty energii i zapewni stabilne dostawy prądu dla obywateli i lokalnych firm – wskazuje Benedikt Fraitzl z European Energy.

Baterie magazynują nadwyżki energii, gdy produkcja z odnawialnych źródeł przekracza zapotrzebowanie. Następnie uwalniają ją w momentach, gdy popyt na energię jest wyższy.

Magazyny energii szansą dla zagwarantowania stabilności systemu elektroenergetycznego.

Jak wskazano, dynamika rozwoju sektora magazynów energii w dużej mierze zależy od warunków rynkowych i regulacyjnych. Kluczowe znaczenie ma stabilizacja strony dochodowej tych inwestycji, co wymaga odpowiednio dopasowanych mechanizmów wsparcia i modelów biznesowych. Równie istotne jest obniżenie kosztów budowy magazynów energii, które może przyspieszyć ich wdrażanie na szerszą skalę. Dzięki temu w Polsce powstaną kolejne GW mocy w magazynach energii, co znacząco ustabilizowałoby pracę systemu elektroenergetycznego.

Strefa Ekologii - artykuły

Największą różnicą między rynkami jest dojrzałość regulacyjna. Na niektórych rynkach wciąż walczymy o dostęp do sieci, a ramy prawne często się zmieniają. Inaczej jest w Wielkiej Brytanii czy Danii, gdzie istnieje jasna ścieżka rozwoju. Tego właśnie potrzebuje polska gospodarka, aby nie utracić potencjału, tylko wesprzeć nowe inwestycje zarówno w produkcję zielonych paliw, jak i magazynów energii, które są niezbędnym elementem na drodze do zielonej transformacji i spełnienia celów emisyjnych wyznaczonych przez Unię Europejską – zauważa z kolei Olga Sypuła z Energy Polska.

Magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę w transformacji systemu energetycznego

Przede wszystkim poprzez ograniczanie zjawiska curtailment, czyli konieczności redukcji produkcji z odnawialnych źródeł energii w momentach nadmiaru podaży. Dzięki zdolności do przechowywania nadwyżek energii produkowanej przez farmy wiatrowe i słoneczne, magazyny pozwolą na bardziej efektywne wykorzystanie OZE, minimalizując straty i zwiększając opłacalność tych inwestycji. Ponadto, ich integracja z systemem energetycznym przyczyni się do stabilizacji pracy sieci, zmniejszając ryzyko przeciążeń i awarii.

Magazyny energii odegrają również kluczową rolę w wyrównywaniu cen energii elektrycznej, magazynując energię w okresach jej nadmiaru i dostarczając ją na rynek w godzinach szczytowego zapotrzebowania, co przełoży się na większą przewidywalność i elastyczność cenową dla odbiorców końcowych. Dzięki tym funkcjom magazyny energii staną się fundamentem stabilnego, zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu