Polska spółka chce podbić światowy rynek lotniczy

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie General Aviation Aircraft Shipment and Billing Report 2024 wartość dostaw samolotów w 2024 r. wyniosła 26,7 mld USD, co oznacza wzrost o 14,3 proc.
Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie General Aviation Aircraft Shipment and Billing Report 2024 wartość dostaw samolotów w 2024 r. wyniosła 26,7 mld USD, co oznacza wzrost o 14,3 proc. WARTER
Wzrost globalnego rynku lotniczego, zarówno w segmencie samolotów, jak i śmigłowców, stawia przed producentami paliw lotniczych nowe wyzwania i możliwości. Polska spółka Warter Fuels, działająca pod marką Warter Aviation, odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań paliwowych. Dzięki innowacyjnym produktom i rozwijającej się infrastrukturze, firma umacnia swoją pozycję na rynku.

Dynamiczny wzrost rynku lotniczego

Według danych opublikowanych przez General Aviation Manufacturers Association (GAMA), globalny rynek samolotów i śmigłowców rozwija się w szybkim tempie. Wzrost liczby dostarczanych samolotów tłokowych i turbośmigłowych wyniósł odpowiednio 4,2 proc. i 1,9 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Wartość dostaw samolotów w 2024 roku osiągnęła 26,7 mld USD, co oznacza wzrost o 14,3 proc., natomiast segment śmigłowców wzrósł o 7,6 proc., osiągając wartość 4,5 mld USD.

Warter Fuels, jako jeden z kluczowych graczy na rynku paliw lotniczych, dostosowuje swoją ofertę do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Firma nie tylko zwiększa ilość dostarczanych paliw, ale także rozwija technologie ich produkcji.

– Warter rośnie wraz z rynkiem, kiedy spojrzymy na ilość dostarczanych paliw, ale też rozwija technologie ich produkcji w odpowiedzi na oczekiwania konstruktorów silników. Nasze benzyny to lepsza wydajność i efektywność pracy silników, zmniejszona emisja i dłuższy zasięg lotu. Samoloty z tradycyjnymi silnikami są i przez kolejne dekady pozostaną niekwestionowanymi władcami przestworzy, wiemy też, że technologia benzyn opartych na rafinacji ropy naftowej nadal daje nam olbrzymie możliwości rozwoju – podkreśla Wojciech Okine z zarządu spółki.

Innowacyjne rozwiązania paliwowe

Warter Fuels oferuje szeroką gamę paliw lotniczych, w tym bezołowiową benzynę lotniczą AKI 93, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych benzyn silnikowych. AKI 93 jest dostosowana do napędu samolotów ultralekkich i charakteryzuje się długim okresem magazynowania dzięki niskiej zawartości olefin.

– Do samolotów ultralekkich wyposażonych w silniki Rotax proponujemy, zamiast stosowanej przez część pilotów zwykłej benzyny samochodowej, której używanie budzi wątpliwości i pytania o bezpieczeństwo lotów, bezołowiową benzynę lotniczą AKI 93 – tłumaczy Jacek Wensławowski, dyrektor ds. operacyjnych w Warter Fuels.

AKI 93 jest już dostępna na wielu lotniskach w Polsce, a firma planuje dalszą rozbudowę sieci stacji paliw, co zwiększy dostępność tego innowacyjnego paliwa.

Nowoczesne usługi dla pilotów

Warter Aviation wprowadziła możliwość zakupu paliwa online z odroczoną płatnością, co jest nowatorskim rozwiązaniem na rynku. Piloci mogą nabyć paliwo przez internet, a następnie odebrać je na jednej z wybranych stacji paliw.

– Pierwsza opcja znana jest od roku i polega na tym, że na stronie internetowej producenta można nabyć konkretną ilość paliwa i odebrać ją na jednej z naszych stacji paliw w ciągu najbliższych kilku dni lub natychmiast. Można też odebrać zakupione paliwo w kilku transzach. Zakupu dokonuje się za pomocą bankowości elektronicznej, BLIK-a, szybkiego przelewu bankowego lub PayPala (nowa opcja) – tłumaczy Wensławowski.

Polska jako lider w rozwoju infrastruktury lotniczej

Polska wyróżnia się na tle regionu pod względem jakości i tempa rozwoju infrastruktury paliwowej dla General Aviation. W 2024 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odnotowała rekordową liczbę operacji lotniczych General Aviation, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu lotnictwem w kraju.

– Zainteresowanie lataniem rośnie i zdobywa coraz większą rzeszę pasjonatów. Polska nie jest odosobnionym przypadkiem i jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości lotnictwo nadal będzie zyskiwać na znaczeniu. Tam, gdzie ktoś samodzielnie nie będzie mógł pilotować, pojawią się większe statki powietrzne, chociaż nadal przeznaczone do ruchu turystycznego – zauważa Okine.

Rozwój infrastruktury paliwowej, w tym dostępność tankomatów i dystrybutorów na wielu lotniskach, wspiera dalszy rozwój lotnictwa w Polsce, czyniąc kraj liderem w regionie.

O Warter Fuels

Grupa Warter to cztery niezależne zakłady produkcyjne reprezentujące różne sektory przemysłowe (rafineryjny, energetyczny, geotechniczny, papierniczy). Wszystkie marki Warter łączy wieloletnie doświadczenie w swoich branżach, nowoczesne parki maszynowe, laboratoria, profesjonalne zaplecza logistyczne oraz wyspecjalizowana kadra, dzięki którym firmy dostarczają produkty na najwyższym, światowym poziomie. Do grupy należy także Pałac Pass.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu