Apel sześciu krajów UE ws. Temu i Shein
W czwartek, przed posiedzeniem ministrów ds. konkurencyjności w Brukseli, udostępniono dziennikarzom list, w którym Niemcy, wspierane przez Polskę, Francję, Holandię, Austrię i Danię, domagają się od Komisji Europejskiej podjęcia działań wobec platform Temu i Shein. Te chińskie serwisy sprzedażowe, dostarczające produkty bezpośrednio do konsumentów w Unii Europejskiej, zostały wskazane jako źródło towarów niespełniających unijnych wymogów.

Jeśli naruszenia prawa nie będą rygorystycznie wykrywane i karane, zaszkodzi to konsumentom i stworzy nierównowagę z przestrzegającymi prawa dostawcami. Aby zapewnić uczciwą konkurencję i ochronę konsumentów w UE, kluczowe jest rygorystyczne egzekwowanie przestrzegania obowiązujących przepisów UE przez producentów i platformy handlu elektronicznego, również z krajów trzecich – czytamy w liście.
Wyzwania związane z przestrzeganiem przepisów UE
Zarówno Temu, jak i Shein, zostały już wcześniej zaklasyfikowane przez Komisję Europejską jako tzw. bardzo duże platformy internetowe. Oznacza to, że muszą one przestrzegać zapisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA), regulującego między innymi obrót online nielegalnymi produktami. Sześć państw członkowskich UE domaga się teraz, aby Komisja Europejska zastosowała wobec tych platform nowe przepisy w sposób rygorystyczny.
W pierwszej kolejności, sygnatariusze listu wezwali KE do zebrania danych na temat naruszeń od krajowych koordynatorów usług cyfrowych. Na tej podstawie, Bruksela powinna egzekwować zapisy DSA, na przykład wprowadzając cyfrową specyfikację produktu za pośrednictwem cyfrowego paszportu produktu.
Rosnące zaniepokojenie działalnością Temu i Shein
W Unii Europejskiej narasta zaniepokojenie działalnością obu platform. Organizacje konsumenckie, które już wcześniej składały skargi na obie platformy, zarzucają im handel podróbkami, sprzedaż produktów bez odpowiednich atestów oraz manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów. Do działalności Temu zastrzeżenia miało także polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, co podkreśla wagę problemu i konieczność podjęcia przez instytucje UE konkretnych działań.
Apel sześciu państw członkowskich UE stanowi wyraźny sygnał o potrzebie zwiększenia kontroli nad platformami handlu elektronicznego, które dostarczają towary niespełniające unijnych standardów. W odpowiedzi na te wyzwania, Komisja Europejska stoi przed zadaniem zintensyfikowania działań mających na celu ochronę konsumentów oraz zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku wewnętrznym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP