Polski Emtech przejmuje brytyjską firmę. Na jej ogromnych platformach jeżdżą czołgi

Jerzy Mosoń
Wideo
od 7 lat
Jeszcze niedawno emocjonowaliśmy się przejęciem brytyjskiej agencji Thomas Cook przez polską Grupę eSky. Okazuje się jednak, że był to dopiero początek ekspansji polskich firm na Wyspach. Nowa akwizycja dokonana przez Emtech może okazać się hitem 2024 roku. Pierwszy raz od dawna polska firma przemysłowa, dzięki przejęciu zagranicznego gracza otwiera sobie drzwi na rynki globalne. Oto szczegóły transakcji, które komentuje dla nas przedstawiciel Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.
  • Firma Emtech spod Bełchatowa przejmuje znaną brytyjską markę
  • Przejęcie Andover Trailers to kolejny przykład ekspansji polskiego biznesu na Wyspach
  • Polskie technologie i brytyjska renoma pozwolą firmie zdobyć rynki globalne

Kilka tygodni temu firma Emtech z województwa łódzkiego specjalizująca się w produkcji przyczep niskopodwoziowych dopinała szczegóły zakupu firmy Andover Trailers, brytyjskiego producenta naczep specjalistycznych o ponad 100-letniej historii. Teraz gdy transakcja stała się faktem, polskie przedsiębiorstwo musi zaadaptować się do nowej rzeczywistości, w której nie jest już tylko regionalnym graczem.

To także może Cię zainteresować

Firma spod Bełchatowa przejmuje znaną brytyjską markę

Dzięki przejęciu znanej na całym świecie marki Andover Trailers polska firma ma szansę zawojować rynki azjatyckie i afrykańskie oraz pozyskać tanie finansowanie na dalszą działalność. O szczegółach przejęcia opowiada nam Michał Dembiński, główny doradca w British Polish Chamber of Commerce (Brytyjsko-Polska Izba Handlowa), która wspiera polskie firmy na Wyspach.

– Polska firma spod Bełchatowa Emtech, producent naczep i przyczep niskopodwoziowych przejmuje właśnie brytyjską spółkę Andover Trails, która słynie z dostarczania na rynek ogromnych naczep, m.in. do przewozu agregatów i czołgów – mówi Michał Dembiński, główny doradca w British Polish Chamber of Commerce.

To również może Cię zainteresować

Polski biznes podbija rynek brytyjski

Według Dembińskiego, to przejęcie to już kolejne (niedawno Grupa eSky przejęła działającą w branży turystycznej brytyjską agencję Thomas Cook) potwierdzenie tego, że polskie firmy chcą zdobywać rynek brytyjski, a warunki są ku temu znakomite.

– Brexit sprawił, że wiele firm belgijskich, francuskich czy niemieckich postanowiło wycofać się z Wysp, ponieważ po brexicie, przy stosunkowo niewielkich korzyściach wynikających z handlu musiałyby borykać się z szeregiem nowych barier podatkowo–prawnych. Polskim przedsiębiorcom są one jednak niestraszne – mówi Dembiński.

Polacy mają otwartą drogę do rynków azjatyckich i afrykańskich

Zdaniem Michała Dembińskiego, przejęcie brytyjskiej spółki przez polski Emtech to typowa transakcja win-win, ponieważ choć technologie polskiego producenta są obecnie bardziej zaawansowane, to brytyjski gracz przetarł już ścieżki handlowe w Afryce i w Azji. Oznacza to, że spółka uzyska dostęp do rynków globalnych i będzie mogła liczyć także na duże zamówienia wojskowe.

Jak dodaje ekspert British Polish Chamber of Commerce: za sprawą niższych kosztów kredytu w Wielkiej Brytanii, firmie będzie dużo łatwiej pozyskać fundusze niż w Polsce.

Dembiński, zachęcając także inne polskie spółki do inwestowania na rynku brytyjskim, przypomina, że Izba może pomóc w analizie tamtejszego rynku czy przygotowaniu strategii. Już niebawem mają pojawić się nowe dane statystyczne, które pokażą, jak wielką szansą dla polskich przedsiębiorców jest Wielka Brytania i ilu z nich już skorzystało z nowych możliwości. Trzymamy rękę na pulsie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu