Polski miliarder inwestuje w atom. Budowa reaktorów ruszy już za chwilę

Marek Knitter
Sołowow stawia na małe modułowe elektrownie jądrowe SMR, których budowa trwa znacznie krócej
Sołowow stawia na małe modułowe elektrownie jądrowe SMR, których budowa trwa znacznie krócej fot.Adam Jankowski
Łopaty pod budowę pierwszych małych elektrowni jądrowych SMR w technologii GE Hitachi wbijemy w 2026 roku i wszystko wskazuje na to, że będą to dwie różne lokalizacje – mówi Strefie Biznesu Michał Sołowow przedsiębiorca, inwestor, jeden z najbogatszych Polaków.

Spis treści

Budowa elektrowni ruszy w 2026 roku

Uważamy, że budowa pierwszych w Polsce SMR rozpocznie się w dwóch lokalizacjach, czyli we Włocławku i Oświęcimiu i ruszy w 2026 roku. Jeden jest naszym wspólnym projektem z Orlenem, a drugi jest nasz – powiedział Strefie Biznesu Michał Sołowow.

Pierwsza z lokalizacji jest związana z firmą Anwil z Włocławka z grupy Orlen. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Natomiast Stawy Monowskie, koło Oświęcimia, są blisko zakładów Synthosu kontrolowanych przez Michała Sołowowa.

Im więcej SMR-ów, tym krótszy czas ich budowy

– Przy założeniu budowy pięciu bloków SMR, to szacujemy, że sam koszt ich budowy wynosi 1,8 mld euro za 300 MW mocy. Uważamy, że pierwsze budowy mogą potrwać 32 miesiące. Musimy się bowiem wiele rzeczy nauczyć i przetestować. Jednak już kolejne SMR-y to myślę, że ich budowa będzie nam zajmować już raczej 24 miesiące – dodał Sołowow.

Według niego, aby te reaktory miały rzeczywiście znaczący udział w ogólnym miksie energetycznym, powinno ich stanąć co najmniej 100 w całej Polsce.

– Sądzę, że jak uda się postawić ich osiemdziesiąt kilka, to już to będzie znaczący udział. Musimy pamiętać, że są to projekty długoterminowe istotne dla Polski i niemające żadnej barwy politycznej – powiedział także Sołowow.

W marcu rusza budowa elektrowni SMR w Kanadzie

Podczas kongresu EEC Trend, Michał Sołowow tłumaczył, że SMR jest obecnie jedynym dostępnym rozwiązaniem, a w połowie marca rozpocznie się już budowa pierwszej elektrowni w tej technologii w Kanadzie.

– Będziemy drugim po Kanadzie państwem, w którym rozpocznie się budowa małych reaktorów BWRX-300. Mamy szansę stać się europejskim liderem we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych – powiedział podczas EEC Trend.

Jak dodał, SMR-y mogą przyczynić się do stabilizacji systemu energetycznego, biorąc pod uwagę efektywność energii pochodzącą z OZE. Poza tym SMR poprzez odpowiednią ich rozbudowę będą mogły zastąpić w przyszłości także elektrociepłownie.

– Spółki, w których ma udziały, zamierzają zbudować w Bułgarii mały reaktor modułowy (SMR) dla międzynarodowego koncernu chemicznego Solvay. Reaktor zostanie wykonany w unikalnej i bezpiecznej technologii w której jesteśmy współwłaścicielami – powiedział Sołowow.

Podkreślił, że podobny reaktor powstanie w Polsce i zostanie zrealizowany przed inwestycją w Bułgarii.

Sołowow ujawnił także, że należąca do niego grupa przemysłowa, w skład której wchodzą m.in. Synthos oraz Orlen Synthos Green Energy (OSGE), prowadzi zaawansowane negocjacje z brytyjskim rządem w sprawie ich udziału w brytyjskim programie atomowym. Ta z kolei współpraca miałaby być realizowana wspólnie z koncernem Rolls-Royce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu