Spis treści
Polska w ścisłej czołówce państw Europy Środkowej pod względem liczby cyberataków
W najnowszym raporcie "Threat Intelligence" opublikowanym przez Check Point, wskazano, że hakerzy szczególnie skupili się na sektorze użyteczności publicznej oraz wojskowo-rządowym. W tych sektorach odnotowano odpowiednio 2063 i 2058 ataków miesięcznie.
"Dane te plasują Polskę w ścisłej czołówce państw Europy Środkowej pod względem liczby ataków na sektor rządowo-wojskowy" - ocenili autorzy raportu.
Porównując te dane z sąsiednimi krajami, Polska znajduje się na podobnym poziomie jak Czechy i Węgry, gdzie liczba ataków wynosi około 2200, ale znacznie wyprzedza Słowację i Niemcy, gdzie liczby te wynoszą odpowiednio 1400 i 1300.
Finanse, bankowość i produkacja - m.in. te branże najczęściej atakują cyberprzestępcy
Trzecim najczęściej atakowanym sektorem w Polsce okazały się finanse i bankowość, z liczbą 1836 ataków. Kolejne miejsca zajęły komunikacja z 1557 atakami oraz sektor produkcyjny z 359 atakami. Te dane pokazują, że cyberprzestępcy nie ograniczają się do jednego obszaru, a ich działania obejmują różne gałęzie gospodarki.
Raport "State of Global Cybersecurity 2025" ujawnia, że na całym świecie liczba cyberataków wzrosła o 44 proc. w porównaniu do 2023 roku. Szczególnie wzrosła liczba ataków typu ransomware, które polegają na infekowaniu urządzeń złośliwym oprogramowaniem szyfrującym ważne pliki i żądaniu okupu za ich odszyfrowanie. Analitycy wskazują, że kradzież i szantaż ujawnieniem danych stały się nową taktyką cyberprzestępców, a sektor opieki zdrowotnej jest szczególnie narażony na tego typu ataki.
Cyberprzestępcy wykorzystują różne techniki m.in. tworzą sieci zainfekowanych komputerów
W Polsce w zeszłym roku ransomware zaatakowało m.in. Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, Powiatowy Urząd Pracy w Policach oraz prawdopodobnie Powiat Jędrzejowski. Te incydenty pokazują, że zagrożenie jest realne i dotyka różnych instytucji publicznych.
Oprócz ransomware, cyberprzestępcy wykorzystują również botnety, które są sieciami zainfekowanych komputerów, do przeprowadzania ataków. W ubiegłym roku w ten sposób przejęto 200 tysięcy urządzeń. Analitycy zwracają uwagę na podatności w systemach, które są wykorzystywane w 96 proc. ataków, a większość z nich dotyczy luk ujawnionych przed 2024 rokiem.
Analitycy Check Point wskazują też, że sztuczna inteligencja była wykorzystywana w co najmniej jednej trzeciej wyborów na całym świecie, które odbyły się między wrześniem 2023 a lutym 2024 roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadchodzące wybory w Niemczech i Polsce staną się celem rosyjskiej dezinformacji. Te obawy są zgodne z ostrzeżeniami NASK-u i Ministerstwa Cyfryzacji.
"Wiemy, że dzisiaj Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej. Statystyki wskazują, że liczba ataków będzie się liniowo zwiększać" – mówił niedawno podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Cyberprzestępcy mogą również celować w dziennikarzy, aktywistów i lobbyistów, wykorzystując techniki takie jak inżynieria społeczna, phishing i złośliwe oprogramowanie do zbierania danych uwierzytelniających. Celem takich działań jest dyskredytacja osób zaufania publicznego.
źródło: PAP/Check Point
