Polsko- amerykańska umowa wojskowa podpisana. Będzie nas kosztowała 500 mln zł rocznie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie.
Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie. Aneta Zurek/ Polska Press
15 sierpnia Sekretarz stanu USA Michael Pompeo i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. - Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy- chwalił szef MON. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo swoją podróż po Europie zakończył w sobotę właśnie w Polsce. Wcześniej odwiedził Czechy czy Austrię, jednocześnie omijając Niemcy, na co uwagę zwracało wielu komentatorów.

Wizyta Pompeo w naszym kraju zbiegła się z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jednak najważniejszym punktem jego obecności w Polsce było podpisanie polsko- amerykańskiej umowy o współpracy obronnej- Enhanced Defence Cooperation Agreement (EDCA).

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jest to "dopełnienie dwóch deklaracji, które podpisał z Donaldem Trumpem jeszcze w zeszłym roku. - W Polsce nie tylko będzie więcej żołnierzy USA i infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że w przypadku zagrożenia żołnierze USA i Polski będą stać ramię w ramię- mówił prezydent.

- Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu jeżeli chodzi o współprace wojskową polsko-amerykańską- dodał szef MON.

Jak tłumaczył umowa stanowi o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o około1 tys żołnierzy, do co najmniej 5,5 tys. - Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy– podkreślił szef MON.

Najważniejszym punktem umowy jest stworzenie w Polsce, jeszcze w tym roku, Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki odpowiedzialnej za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowódcą V. Korpusu został generał broni John Kolasheski.

Ponadto umowa zakłada możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Jednocześnie według informacji udostępnionych przez MON Polska, tak samo jak wszystkie inne państwa, które przyjmują wojska amerykańskie, zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury- czytamy. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu