Pomoc dla osób nie potrafiących znaleźć pracy

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Spółka GetBack ułatwia znalezienie pracy osobom po pięćdziesiątce, samotnym rodzicom oraz podopiecznym ośrodków wsparcia społecznego. Mimo coraz lepszej sytuacji na rynku pracy, osobom z tych grup wciąż trudno jest znaleźć zatrudnienie.

GetBack S.A. uruchomiła pilotażowy program aktywizujący osoby z grup dotkniętych wykluczeniem zawodowym, w ramach którego oferuje stanowiska pracy uzależnione od posiadanych przez nich kompetencji. Projekt obejmie osoby powyżej 50 roku życia, rodziców samotnie wychowujących dzieci oraz osoby przebywające pod opieką ośrodków wsparcia społecznego (MOPS).

Wsparcie dlaosób 50+

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod koniec 2016 roku liczba pracujących Polaków w wieku 50 lat i więcej zmniejszyła się o 23 tys. (0,5 proc.) w stosunku do roku poprzedniego. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie spadł z kolei we wspomnianym okresie z 33,4 proc. do 33,2 proc.. Osoby powyżej 50 roku życia stanowią obecnie jedną z grup uznanych za będącą w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zdaniem Zarządu GetBack S.A. kandydaci z tej grupy cechują się bogatym doświadczeniem zawodowym z różnych dziedzin i cennymi umiejętnościami nabytymi w czasie wieloletniej pracy.

Pracownicy po 50-tym roku życia posiadają wiedzę i doświadczenie, których często brakuje młodszym kandydatom. Cierpliwość, empatia czy umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem, jakimi charakteryzują się osoby z tej grupy wiekowej, to cechy szczególnie istotne na stanowiskach takich jak doradca klienta.

- Warto wziąć to pod uwagę, poszukując pracowników do firm, w których kontakt z klientem ma decydujące znaczenie - komentuje Karolina Stołecka, Dyrektor Zarządzająca Obszarem HR z GetBack S.A.
Osoby należące do grupy 50+ mogą liczyć na wsparcie GetBack S.A. w zakresie zatrudnienia. Aktualne ogłoszenia o prace znajdują się na lokalnych portalach internetowych oraz w gazetach.

Oferta dla samotnych rodziców

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, niemal co piąta rodzina w Polsce jest niepełna. Rodzice wychowujący dziecko w pojedynkę, mają problemy ze znalezieniem pracodawcy, który weźmie pod uwagę ich harmonogram dnia. System pracy zmianowej, obowiązujący w Departamencie Telefonicznej Obsługi Klienta GetBack S.A., pozwala na złożenie takim osobom dedykowanej oferty, która uwzględnia ich potrzeby związane z codzienną rutyną wychowywania dziecka. Wychodząc naprzeciw ich indywidulanym potrzebom, GetBack S.A. dostosowuje godziny pracy do aktualnej sytuacji pracownika. Przedstawiciele Spółki podkreślają, że samotni rodzice mogą okazać się doskonałymi kandydatami do pracy w call center, przede wszystkim ze względu na umiejętność znakomitej organizacji czasu i podziału obowiązków.

Wiecznie nieobecna w pracy, na urlopie macierzyńskim, ciągle w kontakcie telefonicznym z dzieckiem - to tylko niektóre z obaw, jakie usłyszeć można od pracodawców nieprzekonanych do zatrudniania samotnych matek. Tymczasem takie osoby - właśnie dzięki swojemu życiowemu doświadczeniu - potrafią świetnie zarządzać projektami, są terminowe, pracowite i skoncentrowane na celu.

- Owszem, zdarza się, że ich zatrudnienie wymaga od pracodawcy większej elastyczności związanej np. z ich czasem pracy. Jeśli jednak zgodzimy się na bardziej „otwarte” podejście do takiego pracownika, zyskamy świetną osobę w firmie - komentuje Karolina Stołecka. - Nasz dział rekrutacji rozpoczął cykliczne spotkania w domach samotnych matek, w trakcie których przedstawiane są możliwości pracy w GetBack S.A. i prowadzone są szkolenia z zakresu poszukiwania zatrudnienia. Otrzymujemy już pierwsze ciekawe aplikacje - dodaje.

Powrót na rynek pracy

- Jedną z aktywności, jakie realizujemy w ramach odpowiedzialności społecznej naszej firmy jest aktywizacja zawodowa osób znajdujących się pod opieką MOPS. Podjęliśmy współpracę z wybranymi ośrodkami, między innymi z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy czy Lubelskim Ośrodkiem Samopomocy. Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami, organizujemy na ich terenie akcje informacyjno-edukacyjne zachęcające ludzi do pracy, w najbliższym czasie planujemy też zorganizowanie spotkania z rekruterami dla ich podopiecznych. Czekamy na pierwsze rozmowy z kandydatami. Wierzymy, że znajdą się tacy ludzie, którzy - przy odrobinie naszej pomocy - będą chcieli coś zmienić w swoim życiu. Liczymy na to, że dając im na to szansę otrzymamy w zamian ich zaufanie i zaangażowanie - konkluduje Karolina Stołecka.

Wśród najbliższych wydarzeń organizowanych przez GetBack S.A. na rzecz osób dotkniętych wykluczeniem zawodowym zaplanowane są szkolenia z zakresu aktywizacji zawodowej. Pierwsze z nich odbędą się w Lublinie, Warszawie oraz Wrocławiu. Spółka planuje także edukować z zakresu budowania świadomości ekonomicznej i zarządzania własnym budżetem. Wszystkie szkolenia mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu