Spis treści
Przy założeniu stałych stóp procentowych NBP, inflacja CPI w trzecim kwartale 2026 roku powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy) i utrzyma się w nim do końca horyzontu projekcji. W drugim kwartale bieżącego roku CPI sięgnie 5,2 proc., a następnie 4,1 proc. i 4,8 proc. w trzecim i czwartym kwartale.
Wpływ cen energii na inflację
Przy założeniu braku zmian taryf na energię elektryczną, prognozowany jest wzrost przeciętnego rachunku dla gospodarstw domowych, choć jego przyszły poziom jest obarczony znaczną niepewnością.
– Inflacja CPI po osiągnięciu swojego najwyższego poziomu w pierwszej połowie 2025 roku (5,4 proc. w pierwszym kwartale i 5,2 proc. w drugim kwartale) obniży się w trzecim kwartale. Pod koniec bieżącego roku dynamika cen konsumenta ponownie wzrośnie i utrzyma się na podwyższonym poziomie do drugiego kwartału 2026 roku. Inflację CPI w 2025 roku i pierwszej połowie 2026 roku zwiększają skutki działań regulacyjnych w zakresie cen energii – można przeczytać w "Raporcie o inflacji".
Prognozowany na najbliższe lata kształt aktywności gospodarczej w kraju i za granicą wskazuje, że wpływ czynników podnoszących inflację CPI w dalszym horyzoncie projekcji wygaśnie. Proces dezinflacji będzie wspierany przez obniżoną presję popytową, spadek dynamiki kosztów pracy oraz niską inflację w otoczeniu polskiej gospodarki.
– Przyszła sytuacja gospodarcza oraz ścieżka inflacji CPI w Polsce jest w istotnym stopniu uzależniona od kształtowania się aktywności ekonomicznej w strefie euro w warunkach wysokiej niepewności związanej z możliwymi zmianami w polityce handlowej największych gospodarek – podkreślono w raporcie.
Czynnikiem niepewności dla projekcji jest także stopień wykorzystania funduszy unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Prognozy inflacji bazowej
– W najbliższych kwartałach inflacja bazowa będzie się utrzymywać na podwyższonym poziomie. W kierunku spadku inflacji bazowej, w szczególności dynamiki cen usług rynkowych, będzie oddziaływać słabnąca dynamika kosztów pracy, która jednak z pewnym opóźnieniem przekłada się na poziom inflacji. Jednocześnie w 2025 roku utrzyma się wysoka dynamika cen administrowanych –podaje raport.
Inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii), według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej, wyniesie: 4 proc. rok do roku w bieżącym roku, 3,6 proc. w 2026 roku i 2,8 proc. w 2027 roku.
W 2025 roku inflacja bazowa w kolejnych kwartałach wyniesie odpowiednio: 4 proc., 4,1 proc., 4 proc. i 3,9 proc., zaś w 2026 roku: 3,9 proc., 3,7 proc., 3,4 proc. i 3,3 proc. Następnie, w 2027 roku, odpowiednio w kwartałach wyniesie: 3,2 proc., 3 proc., 2,7 proc. i 2,5 proc.
Bilans czynników niepewności dla dynamiki PKB oraz inflacji CPI w horyzoncie projekcji jest zbliżony do symetrycznego. Projekcja marcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od pierwszego kwartału 2025 roku do czwartego kwartału 2027 roku. Punktem startowym projekcji jest czwarty kwartał 2024 roku. Została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc., z uwzględnieniem danych dostępnych do 27 lutego 2025 roku.
Źródło: PAP
