Spis treści
Polski rynek pracy a praca zdalna i hybrydowa
Praca zdalna i hybrydowa to coraz bardziej popularne formy zatrudnienia, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), "33 proc. przedsiębiorstw wprowadziło możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej". W tych formach pracy pracownik może łączyć pracę zdalną z pracą wykonywaną stacjonarnie.
Z drugiej strony, "41 proc. nie dopuszczało takich form świadczenia pracy i nie planowało ich wprowadzenia". Część firm, bo aż jedna na cztery, podkreśla, że nie może zastosować takich form zatrudnienia ze względu na specyfikę swojej działalności.
Efektywność pracy zdalnej i hybrydowej
Radosław Zyzik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę na fakt, że wyniki badań nad efektywnością pracy zdalnej i hybrydowej są niejednoznaczne. W początkowych etapach pandemii COVID-19 uznawano, że praca z domu zwiększa produktywność pracowników o 4,6 proc. Późniejsze analizy dowodziły jednak, że praca w pełni zdalna może obniżać produktywność nawet o 20 proc.
Na przykładzie Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych w USA, gdzie wprowadzono możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca geograficznego (WFA), pokazano, że po przejściu na ten system produktywność wzrosła o 4,4 proc.
Praca hybrydowa jako kompromis
Radosław Zyzik zauważa, że "praca hybrydowa może być efektywnym kompromisem pomiędzy potrzebami i postawami pracowników, pracodawców a wyzwaniami rynku pracy". Jak podkreśla, "choć pracownicy hybrydowi pracują niekiedy w innych godzinach i w inny sposób niż pracownicy stacjonarni, to ich produktywność nie musi być niższa". Takie wnioski płyną z badania z 2022 r., które obejmowało ponad 1600 pracowników globalnego biura podróży.
W badaniu tym zwrócono też uwagę na fakt, że możliwość wykonywania części obowiązków z domu zwiększała poziom szczęścia pracowników i zmniejszała ich skłonność do zmiany pracy.
Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego
Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badania na próbie 1000 polskich firm w grudniu 2023 r. PIE to publiczny think tank ekonomiczny, który przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: