Parlament Europejski chce rekomendować Komisji Europejskiej przyjęcie dyrektywy dotyczącej prawa pracowników zdalnych do bycia offline - donosi „Rzeczpospolita”, której udało się także ustalić, że wśród sprawozdawców projektu znalazła się Beata Szydło, była premier Polski.
Z informacji „Rzeczpospolita” wynika, że PE zamierza rekomendować Komisji Europejskiej rozpoczęcie prac nad nowymi przepisami. Projekt dyrektywy zakłada, że pracownik zdalny, którego dzień pracy dobiegł końca, będzie mógł wyłączyć służbowy komputer i telefon, niezależnie od tego, czy przełożony w dalszym ciągu czegoś od niego chce. Za bycie offline po godzinach pracy osoba zatrudniona nie mogłaby ponieść żadnych konsekwencji.
Praca zdalna uregulowana prawnie. Wyjaśniamy zmiany od 5 wrz...
Prawo do bycia offline regulowałyby przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach. Dyrektywa ma jednak zawierać wytyczne dla państw członkowskich. Jej projekt zakłada między innymi, że pracownika nie będzie można zwolnić za bycie offline poza godzinami pracy. (W razie wypowiedzenia umowy, pracodawca powinien udowodnić, że zwolnienie nie miało związku z nieodbieraniem służbowych telefonów czy niesprawdzaniem skrzynki e-mail po zakończeniu dnia pracy.)
Projekt dyrektywy odstępstwa od reguły, ale za odpowiednim wynagrodzeniem. W przeciwnym wypadku za nieprzestrzeganie przepisów groziłaby kara.
Home office po polsku. 10 rzeczy, za które kochamy pracę zda...
Nowe, unijne prawo może ułatwić pracownikom zdalnym zachowanie work-life balance. Proponowane zmiany budzą jednak szereg wątpliwości, m.in. dlatego, że część pracowników zdalnych łączy home office z domowymi obowiązkami, np. pracując w nienormowanym czasie. Część ekspertów, m.in. cytowany w artykule Michał Lisawa, adwokat z kancelarii Baker McKenzie, jest zdania, że pracownicy zdalni sami powinni decydować, w jakich godzinach wykonują swoje obowiązki, o ile będą przestrzegać limitu 40 godzin tygodniowo lub 48 godzin tygodniowo wraz z nadgodzinami.
Prawo do bycia offline nie jest nowym pomysłem. Na początku 2017 r. podobne przepisy wprowadzono we Francji. Przepisy nałożyły obowiązek ustalenia zasad korzystania z firmowych sieci i urządzeń z pracownikami w firmach zatrudniających co najmniej 50 osób tak, aby pracownicy mieli zapewnioną przerwę od pracy.
4-dniowy tydzień pracy to nowy sposób na kryzys? Oni już go ...
