Premier Donald Tusk: Nieprzyjęcie wniosku o azyl w pewnych okolicznościach jest uzasadnione

Maciej Badowski
Opracowanie:
W świat poszła informacja, że nasza granica jest coraz trudniejsza do sforsowania, gdyż mamy tam służby i wojsko w permanentnej akcji – stwierdził premier Tusk.
W świat poszła informacja, że nasza granica jest coraz trudniejsza do sforsowania, gdyż mamy tam służby i wojsko w permanentnej akcji – stwierdził premier Tusk. Adam Jankowski/ Polska Press
– Nieprzyjęcie wniosku od tych, którzy powołują się na prawo azylu, w pewnych okolicznościach, jest uzasadnione – stwierdził w rozmowie z wyborcza.pl premier Donald Tusk.

Zwiększenie bezpieczeństwa granic

W ostatnim czasie na granicy polsko-białoruskiej obserwuje się spadek liczby osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Donald Tusk informuje, że obecnie liczba ta oscyluje między 60 a 120 osobami dziennie, podczas gdy wcześniej dochodziła do 600.

Ta liczba spadła, bo w świat poszła informacja, że nasza granica jest coraz trudniejsza do sforsowania, gdyż mamy tam służby i wojsko w permanentnej akcji. Każdy sygnał, że trudniej jest się przedostać, a nawet jak się uda, może to nic nie dać, jest najskuteczniejszą barierą – powiedział szef rządu.

Tusk podkreśla, że decyzje o charakterze politycznym i administracyjnym podjęte przez rząd mają na celu wzmocnienie ochrony granicy i są skuteczną barierą dla nielegalnej migracji.

Kiedy odrzucenie wniosku o azyl jest uzasadnione?

Premier Donald Tusk wyjaśnia, że w pewnych sytuacjach odrzucenie wniosku o azyl jest uzasadnione, zwłaszcza gdy istnieją wątpliwości co do intencji osoby starającej się o ochronę. – Czy, gdyby przez granicę przeszedł człowiek z bronią i w mundurze białoruskich służb, mówiąc, że chce azylu, to mamy go przyjąć – pytał premier, podkreślając konieczność ostrożności w ocenie każdego przypadku.

Na pytanie o możliwość przyznania azylu dezerterowi? – A co jeśli wiemy, że to nie jest dezerter? Przecież wiemy, kto podstawia autobusy w Moskwie i Mińsku, wiemy, kto organizuje loty czarterowe z krajów bliskowschodnich. Nie możemy udawać sami przed sobą, że tego nie widzimy – odpowiedział premier.

Potrzeba kontroli nad granicami

Premier zwraca uwagę na powszechne w Europie przekonanie o potrzebie odzyskania kontroli nad granicami. – Problemem dla polskiej i europejskiej demokracji nie jest samo hasło "odzyskać kontrolę". Naszym problemem jest to, że w wielu miejscach ktoś odstąpił od oczywistego obowiązku, jakim jest pilnowanie bezpieczeństwa terytorium i granicy własnego państwa – ocenił Tusk.

Podsumowując, polityka migracyjna i azylowa Polski oraz Unii Europejskiej stoi przed wyzwaniami, które wymagają zdecydowanych i przemyślanych działań. Decyzje dotyczące ochrony granic i procedur azylowych muszą być podejmowane z uwzględnieniem zarówno bezpieczeństwa państwa, jak i poszanowania praw człowieka. Premier Donald Tusk podkreśla, że kluczowe jest znalezienie równowagi między ochroną granic a humanitarnym traktowaniem osób szukających azylu, zawsze z uwzględnieniem kontekstu i szczegółów każdej indywidualnej sytuacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu