Premier Słowacji nazwał sabotażem wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Premier Słowacji Robert Fico nazwał „sabotażem Zełenskiego” wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do UE.
Premier Słowacji Robert Fico nazwał „sabotażem Zełenskiego” wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do UE. Piotr Smoliński/ Polska Press
Premier Słowacji, Robert Fico, ostro skrytykował decyzję Ukrainy o wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej, nazywając ją „sabotażem Zełenskiego”. W opublikowanym nagraniu wideo Fico zagroził również odcięciem dostaw prądu na Ukrainę oraz rozważał ograniczenie wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę

Wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę nie wpłynęło bezpośrednio na dostawy gazu do słowackich gospodarstw domowych. Premier Fico podkreślił jednak, że decyzja ta oznacza utratę przychodów z przesyłu gazu przez terytorium Słowacji, które oszacował na pół miliarda euro rocznie.

Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę, co miało miejsce po wygaśnięciu umowy o tranzycie tego surowca. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, uzasadnił decyzję o nieprzedłużeniu umowy, mówiąc, że nie chce, by Rosja dalej zarabiała miliardy na krwi ukraińskich obywateli.

Reakcja Słowacji. Możliwe konsekwencje dla Ukrainy

Premier Fico zapowiedział, że przedstawiciele Słowacji będą rozmawiać w Brukseli o wstrzymaniu tranzytu. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele Ukrainy, Słowacji i Komisji Europejskiej. Po tych rozmowach Fico planuje zwołać posiedzenie rządzącej koalicji oraz swego gabinetu, aby omówić ewentualne wstrzymanie dostaw energii elektrycznej oraz znaczne ograniczenie wsparcia dla obywateli Ukrainy przebywających na Słowacji.

Na Słowacji przebywa obecnie około 140 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z powodu rosyjskiej inwazji. Władze Słowacji już wcześniej ograniczały programy pomocowe dla uchodźców, zmniejszając m.in. czas finansowania kosztów zamieszkania z 120 do 60 dni. Organizacje pozarządowe oszacowały, że cięcia te dotknęły bezpośrednio 15 tys. osób.

Co dalej z relacjami Słowacja-Ukraina?

Decyzja Ukrainy o wstrzymaniu tranzytu gazu oraz reakcja Słowacji mogą wpłynąć na relacje między tymi krajami oraz na ich współpracę z Unią Europejską. Wstrzymanie dostaw gazu przez Ukrainę wywołało obawy o stabilność energetyczną regionu oraz o przyszłość współpracy energetycznej w Europie.

Premier Fico wyraził zaniepokojenie utratą przychodów z przesyłu gazu, co może wpłynąć na gospodarkę Słowacji. Z kolei Ukraina, podjęła decyzję o wstrzymaniu tranzytu, kierując się względami moralnymi i politycznymi, co może spotkać się z różnorodnymi reakcjami na arenie międzynarodowej.

Wyzwania dla Europy Środkowo-Wschodniej

Sytuacja związana z wstrzymaniem tranzytu gazu przez Ukrainę oraz reakcja Słowacji pokazują, jak skomplikowane są relacje energetyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Decyzje podejmowane przez poszczególne kraje mają dalekosiężne konsekwencje nie tylko dla ich gospodarek, ale także dla stabilności energetycznej całego regionu.

W obliczu tych wyzwań, kluczowe będzie znalezienie kompromisowych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie stabilności dostaw energii oraz wsparcia dla uchodźców, jednocześnie uwzględniając interesy wszystkich zaangażowanych stron. W najbliższych dniach i tygodniach oczy całej Europy będą zwrócone na Brukselę, gdzie odbędą się kluczowe rozmowy na temat przyszłości tranzytu gazu i relacji między Słowacją a Ukrainą.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu