Spis treści
Adam Glapiński, prezes NBP, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że pomimo obserwowanego spadku inflacji, poziom stóp procentowych pozostał niezmieniony, co w praktyce oznacza ich realne wzrosty. "To świadczy o zaostrzeniu polityki pieniężnej. Taka strategia jest konieczna, gdyż inflacja, mimo osiągnięcia założonego celu, ponownie zaczyna rosnąć. Do obniżenia stóp procentowych może dojść, gdy inflacja ustabilizuje się na założonym poziomie (2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy)" - wyjaśnił Glapiński.
Na inflację wpływa wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń
Prezes NBP wskazał na wzrost oczekiwań inflacyjnych jako jeden z kluczowych czynników inflacyjnych, zauważając, że może to prowadzić do wzrostu inflacji jako efektu "samospełniającej się przepowiedni".
Adam Glapiński podkreślił również, że na inflację wpływa wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń, co budzi niepokój Rady Polityki Pieniężnej ze względu na wzrost presji popytowej. "Musimy pamiętać, że szybki spadek inflacji w ostatnim czasie sprawia, że wynagrodzenia wzrastają także w ujęciu realnym. W lutym i marcu w sektorze przedsiębiorstw odnotowano 10-procentowy wzrost realnej płacy, co jest rekordem od 1997 roku. Jest to silny czynnik proinflacyjny" - zaznaczył.
Wpływ wzrostu realnych wynagrodzeń na inflację
Według Glapińskiego, wpływ wzrostu realnych wynagrodzeń na inflację będzie w dużej mierze zależał od skłonności społeczeństwa do oszczędzania. Dodał, że wiele firm może zmniejszyć wpływ rosnących kosztów pracy, ograniczając marże, które w ostatnich latach były na wysokim poziomie.
Dodatkowo, prezes NBP zwrócił uwagę na wzrost gospodarczy jako istotny czynnik inflacyjny. "Szybszy wzrost gospodarczy jest korzystny dla gospodarki, ale równocześnie zwiększa ryzyko inflacji" - zauważył. Poinformował również, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale bieżącego roku prawdopodobnie był wyższy niż w ostatnim kwartale poprzedniego roku, a prognozy wskazują na dalsze przyspieszenie wzrostu, choć są one niepewne.
Realny poziom stóp procentowych
Adam Glapiński podkreślił, że działania Rady Polityki Pieniężnej są ukierunkowane na przeciwdziałanie inflacji, co odzwierciedla wysoki realny poziom stóp procentowych. "Nie jest to dla mnie powód do zadowolenia. Wolałbym, aby stopy były niższe, sprzyjając tym samym rozwojowi" - wyjaśnił.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?